Prawie 5 mln Polaków może pragnąć zmienić bank z korzyścią fajnego. Winna temu innowacyjna dyrektywa

  • Dom
  • Finanse
  • Prawie 5 mln Polaków może pragnąć zmienić bank z korzyścią fajnego. Winna temu innowacyjna dyrektywa
Dyrektywa PSD2 skłoni klientów do zmiany banku - meldunek Deloitte

Banki będą wojować nawzajem o klienta nadal bardziej niż teraz. Umożliwi to wdrożenie nowej unijnej dyrektywy PSD2. Sprawi pani, że klient będzie miał możliwość chcieć, żeby jego "macierzysty" bank dzielił się danymi o nim. Co w tym może zyskać? Lepsze, tańsze i bardziej uregulowane do niego produkty. Firma doradcza Deloitte szacuje, iż w Polsce takich jednostek może być ponad pięć mln.

W Naszym kraju 5, 2 mln klientów banków można określić jako "zakładników oddziałów”. To jednostki, które korzystają z propozycji bankowych za pośrednictwem kanałów tradycyjnych, ale wolałyby pozostać użytkownikami bankowości internetowej i mobilnej. W tej kategorii mieszczą się się również osoby, wskazane jest kontakt z bankiem ściąga się wyłącznie do używania karty płatniczej.

- Ok. 40 proc. badanych zadeklarowało, że gdyby otrzymali odpowiedni serwis w kanale cyfrowym, to zmieniliby bank. PSD2 właśnie to zapewnia. Każdy bank bądź odmienny podmiot będzie w będzie wpiąć się w bankowość innego i zaproponować konsumentowi swoje usługi - powiada Grzegorz Cimochowski z Deloitte.

Większe pole manewru dla banków

Eksperci firmy Deloitte uważają, że instytucje finansowe, które dobrze wykorzystają możności unijnej dyrektywy PSD2, mogą przejąć tych klientów, oferując usługi niedostępne w katalogów głównym banku.

Jak wynika z badania "PSD2: Voice of the Consumer” nie będzie to jednakże proste, ponieważ 43 proc. ankietowanych deklaruje, że czułoby się niekomfortowo w sytuacji dzielenia się informacjami na temat swoim koncie z instytucjami innymi niż ich ówczesny bank.

Zakładnicy oddziałów w Polsce, ale spośród lepszymi kredytami

Polacy, Słowacy i Węgrzy są pod naszym względem nieco mniej zaawansowani. Najbardziej przywiązani do oddziałów są z kolei nabywcy bankowi w Rumunii jak i również Bułgarii.

W Naszym narodzie największą grupę klientów (47 proc. ) stanowią ludzie, które można określić imieniem tradycyjnych. Korzystają z usług bankowych jedynie za pośrednictwem oddziałów. 27 proc. klientów można określić mianem wielokanałowych, czyli takich, którzy będą aktywni we wszystkich albo co najmniej dwóch kanałach, w tym jednym internetowego. 26 proc. stanowią nabywcy cyfrowi, czyli wszyscy ci, którzy kontaktują się wraz ze swoim bankiem przy pomocy komputera lub telefonu.

– Duża grupa klientów, która wciąż odwiedza oddziały banków, uznaje bankowość www lub mobilną za zbytnio kłopotliwą. Zazwyczaj osoby ów uważają, że wdrożenie odmiennej metody korzystania z ofert bankowych będzie czasochłonne jak i również skomplikowane. W Polsce odsetek takich klientów wynosi 20 proc., czyli 5, 2 mln osób, na starym kontynencie Środkowej wydaje się ich w sumie ponad 11 mln. – podsumowuje Grzegorz Cimochowski.

Foto: Deloitte

To właśnie o tych kontrahentów będą biły się banki po wdrożeniu dyrektywy PSD2. Banki oferujące innowacyjne zadania będą mogły nawiązać bezpośrednie relacje z klientami, nawet jeśli mają oni główny rachunek w innej instytucji bankowej. Eksperci Deloitte uwypuklają, że szczególnym polem batalii będzie segment kredytów.

- Spodziewany się bardzo dużej innowacji w zakresie rynku kredytów. W tej czasie bank, który ma główną relację, wie dużo o swoim kliencie. Może przy związku z tym skonstruować produkt na tzw. "click"; wie dużo o swoim kliencie: ile wydaje, jak dużo zarabia. Drugi bank niedaleko może nas już poprosić o zaświadczenie o zyskach. Dyrektywa wyrównuje te możliwości. Drug bank po zdobyciu potrzebnej wiedzy o naszą firmę będzie mógł również skonstruować taki dopasowany produkt - mówi Cimochowski.

Polskie banki agresywne

Przeprowadzone wśród środkowoeuropejskich banków badanie Deloitte "PSD2: Voice of the Banks" wskazuje, że polskie bazy planują aktywnie wykorzystać powstałe po wprowadzeniu PSD2 możliwości. Zbadano w tym celu dziewięć spośród dziesięciu największych polskich banków.

– Z naszego badania powstaje, że niemal 30 proc. banków na terytorium polski traktuje dyrektywę PSD2 jako szansę, a 14 proc. jako ryzyko dla swojej działalności. Wraz z kolei 43 proc. posiada do niej stosunek niewzruszony – mówi Grzegorz Cimochowski, Partner Deloitte, lider sektora instytucji finansowych w naszym kraju.

Polak ceni swoje dane

Przejęcie klientów między bankami być może jednak nie być tak proste, jak się wydaje. Badanie wskazuje, że o ile do banków klienci mają zaufanie, to w stosunku do pozostałych uczestników rynku płatności już tak nie wydaje się. Chodzi o nową podkategorie instytucji płatniczych, tzw. Third Party Providers (TTP). Należą do nich instytucje inicjujące płatność i świadczące tę usługę w internecie w imieniu klienta oraz podmioty zapewniające konsumentowi kompleksowe informacje na rzecz jego rachunku lub rachunków bankowych. 43 proc. badanych deklaruje, że nie byłaby to dla nich wygodna sytuacja, gdyby musieli dzielić się z nimi informacjami na temat swojego konta.

- Żeby zmonetyzować PSD trzeba zachęcić klientów do dzielenia się informacjami - komentuje Katarzyna Sawicka, ekspert w zespole finansów i bankowości kancelarii Deloitte Legal.

Polacy niechętnie udostępniają firmom swoje informacje osobowe. "Otwarta bankowość", jaką wprowadza dyrektywa, umożliwia odbiorcom m. in. zarządzanie kontami od różnych dostawców zbyt pomocą jednej aplikacji. Banki będą musiały zrozumieć, iż żeby nakłonić klienta do dzielenia się danymi, pozostaną musiały zaoferować coś większą ilość.

- Klienci w Polsce są dość nieufni, jeśli chodzi o udostępnianie swoich danych innym kompaniom. Zatem banki bądź odmienne podmioty muszą zaoferować jakąś realną wartość, żeby klient chciał się podzielić spośród nim wiedzą o osobiście. Polscy klienci są świadomi, że te informacje są ważne i wrażliwe - mówi Cimochowski.

Foto: Deloitte

dwóch astronautów leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Dwóch astronautów leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował statek Sojuz. Dzięki Międzynarodową Stację Kosmiczną leci nim dwóch astronautów. To Rosjanin i Amerykanin. Jack Fischer i Fiodor Jurczykin dolecą do celu popołudniu w czwartek, dwadzieścia…...

Czytać..
duda: minimalne wynagrodzenie na szczeblu 2220 zł nie do przyjęcia

Duda: minimalne wynagrodzenie na szczeblu 2220 zł nie do przyjęcia

Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" dzięki…...

Czytać..
droga ekspresowa S6. Kłopoty wraz z budową odcinka Koszalin a mianowicie Sianów

Droga ekspresowa S6. Kłopoty wraz z budową odcinka Koszalin a mianowicie Sianów

Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli tworzyć fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

Czytać..

«Dr Zagłada» atakuje bitcoina. «To piramida finansowa» Informacje

Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą uregulowania kryptowalut. "Mogą stanowić znaczące ryzyko" Kryptowaluty gwałtownie tracą na wartości Jaki będzie 2018 rok kalendarzowy w gospodarce? Sprawdź prognozy Udany…...

Czytać..
dorota Gawryluk nie jest w tej chwili szefową «Wydarzeń» Polsatu

Dorota Gawryluk nie jest w tej chwili szefową «Wydarzeń» Polsatu

Dorota Gawryluk po zaledwie 10 miesiącach przestała być szefową programu informacyjnego Polsatu „Wydarzenia”. Nadal jednak prowadzić będzie tenże serwis, a wiosną spodziewanego roku w Polsat Wiadomość ma poprowadzić nowy autorski…...

Czytać..
donald Trump ujawnił Rosji tajne informacje

Donald Trump ujawnił Rosji tajne informacje

Prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem ujawnił tajne informacje wywiadu - poinformował dziennik "Washington Post". Tajne informacje zostały rzekomo ujawnione za pośrednictwem Trumpa…...

Czytać..