Od atomu do węgla a mianowicie czyli wykluczające się wizje energetyki premiera Morawieckiego

  • Dom
  • Finanse
  • Od atomu do węgla a mianowicie czyli wykluczające się wizje energetyki premiera Morawieckiego
Inwestycje energetyczne premiera Morawieckiego zapowiedziane w expos

Energia z elektrowni atomowej, ochrona środowiska oraz dalsze stawianie w polski węgiel - te trzy tematy znalazły swoje miejsce w exposé Mateusza Morawieckiego. Mimo ambitnych planów i chwytliwych haseł rzeczywistość może okazać się gwoli nowego premiera o wiele bardziej okrutna, niż się wydaje.

Wspieranie ekologii nie idzie w parze z rozwojem energetyki węglowej, a nowan elektrownia jądrowa i tak nie ma ewentualności powstać przed końcem kadencji. Sen z powiek zdają się też siedzieć restrykcyjne zobowiązania redukcji emisji CO2.

- Węgiel to podstawa naszej energetyki, nie możemy sobie pozwolić z niego poddawać się. To ważne dla Śląska i Zagłębia, ale też dla całej europy. W długotrwały sposób planujemy reformy. Województwo śląskie staje się jednocześnie zagłębiem nowych technologii - mówił w czasie exposé Mateusz Morawiecki.

W momencie swojego przemówienia nowy premier odniósł się do wybudowanian elektrowni jądrowej, oraz batalii ze smogiem. Wszystkich ludzi kierunków w energetyce nie zaakceptować da się jednak jednocześnie rozwijać.

- Niesłychanie trudno jest połączyć pożar z wodą i na dodatek zrobić wszystkiego wyjąwszy problemów społecznych. Przede wszelkim nie da się wypełnić europejskich postanowień klimatycznych bez zmniejszania roli węgla w energetyce, a to wydaje się zawsze problemem. - mówi w rozmowie z Business Insider Polska prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej.

Polska na węglu stoi...

Polski sektor węglowy wydaje się wychodzić na przystępną. Dwie największe firmy: Nasze państwo Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa, osiągnęły po tym roku rentowność. Krzysztof Tchórzewski minister energii spodziewa się zamknąć rok z ok. 200 milionowym profitem. Poza sama restrukturyzacją polskiego górnictwa, wyjściu z dołka pomógł wzrost cen dzięki światowych rynkach o chociażby 100 proc. Nie określa to jednak rozwiązania kłopotu. Prof. Konrad Świrski spośród Politechniki Warszawskiej podkreśla, że Śląsk musi się zmienić.

- W naszym exposé pojawiały się składniki, które świadczyły o jakiejś świadomości, że problem węgla będzie problemem również owego rządu. Śląsk i Zagłębie odrzucić mogą ciągle żyć spośród węgla, ale muszą przestawić swoje działania w kierunku pozostałych kierunków gospodarki – taka sygnalizowana w exposé "soft gospodarka" powoli także przybywa się faktem. Ten obszar nawet dzisiaj to już nie tylko górnictwo, ale już także IT jak i również nowe technologie. Takie modyfikacje przechodziło kiedyś przemysłowe Zagłębie Ruhry czy ośrodki górnictwa w Anglii -podkreśla Świrski w rozmowie z Onetem.

Energetyka węglowa do lamusa

Wg danych Centrum Wiadomości o Rynku Energii w Polsce ok. 80 proc. energii elektrycznej pochodziło w 2014 r. z elektrowni węglowych zasilanych węglem kamiennym i brunatnym. Ich sytuacja ma się wkrótce zmieniać, bo część z bloków mieszkalnych jest przestarzała i domaga się modernizacji, a ponadto zaostrzone są przepisy dotyczące norm emisji zanieczyszczeń.

- Wydaje się być to wielkie wyzwanie, lecz też szansa, bo wiele polskich bloków węglowych jest mocno wyeksploatowanych i należy je będzie wymienić po kolejnej dekadzie. Górnictwo węgla brunatnego, bez nowych odkrywek będzie się zmniejszało. Tak czy inaczej, trzeba powziąć jakąś decyzję. Udział węgla naturalnie będzie się zmniejszał, bo część bloków zostanie wycofywanych z eksploatacji, obok jednocześnie mniejszej ilości dostępnego węgla do ich zasilania. Mamy wybór czy odtwarzać nowe kopalnie, czy odrzucić transformować energetyki - twierdzi prof. Konrad Świrski.

W kwietniu w Brukseli przyjęty został tzw. dokument BREF, który znacznie zaostrza normy emisji. Dla polskich elektrowni oznacza to konieczność kosztownej modernizacji – bądź zamknięcia. Polska i kilka innych państw opowiedziało się przeciw. Ministerstwo Środowiska tuż po uchwaleniu dokumentu podawało, że może nas mężczyzna kosztować ok. 10 mld zł.

To może atom?

- Naszym zadaniem na dzisiaj jest zrealizować te projekty i umożliwić niezależność energetyczną Polsce obok niskiej emisji CO2. Jak i również w tym celu dobrze patrzymy również na energię jądrową - mówił w czasie exposé Mateusz Morawiecki.

Od czasu pomysłu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej minęło już 46 czasów. W Polsce w tymże czasie zdążył się zmieniać w Polsce ustrój, zmieniały się kolejne rządy, an elektrowni nikt nie zbudował. Ponownie zaczęto myśleć o energii jądrowej po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Związane to było z koniecznością redukcji CO2. Najbardziej znaczne znaczenie ogrywa tutaj podpisany w 2014 roku tak zwanym. Pakiet Klimatyczny. Stawia mężczyzna bowiem bardzo ambitne plany klimatyczne przed krajami Unii, takie jak:

  •  redukcję emisji gazów cieplarnianych do roku 2030, o co najmniej 40 proc. przy porównaniu z rokiem 1990;
  • co najmniej dwudziestu siedmiu proc. udział energii wraz ze źródeł odnawialnych w ciepła zużywanej w UE po 2030 r.;
  • poprawę efektywności energetycznej o jak najmniej 27 proc. do odwiedzenia 2030 r.

Minister Tchórzewski we wrześniu tego roku zapowiadał, że gdyby decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadła polski, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r. a koszt jej budowy wyniósłby ok. 75 mld zł.

Problem opiera się na tym, że nie istnieje nigdzie na dziś dzień wskazanego źródła finansowania tej inwestycji. Pieniądze nan elektrownie jądrową muszą bowiem wyłożyć spółki działające na rynku. W świetle prawa unijnego sfinansowanie całkowite projektu z pieniędzy pochodzących z budżetu jest niedozwolone.

integer. pl - fundusze emerytalne sprzedają akcje

Integer. pl - fundusze emerytalne sprzedają akcje

Jeśli akcjonariusze nie odpowiedzą na wezwanie, Integer. pl upadnie w trakcie roku - w tenże sposób Rafał Brzoska zachęcał innych inwestorów do zbytu papierów spółki jemu a także funduszowi Advent.…...

Czytać..
inflacja CPI w październiku wyniosła 1, 7 procent dwanaście miesięcy do roku

Inflacja CPI w październiku wyniosła 1, 7 procent dwanaście miesięcy do roku

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2018 roku wzrosły o 1, 7 procenta rok do roku, natomiast w porównaniu z uprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0, 4 procenta a mianowicie…...

Czytać..
import ropy z Rosji najniższy od dekady  Surowce

Import ropy z Rosji najniższy od dekady Surowce

Ropa naftowa "bardzo szybko" zareagowała na zapowiedź AMERYCE. Kurs najwyżej od pół roku Amerykańscy producenci ropy z łupków zacierają łapy po decyzji OPEC Dobra informacja dla kierowców. W stacjach trochę…...

Czytać..
ile zarabia się w Biedronce, podwyżki - kwiecień 2017

Ile zarabia się w Biedronce, podwyżki - kwiecień 2017

Biedronka po raz kolejny w ciągu kliku miesięcy podnosi płace podwładnym. Od 1 kwietnia 2017 r. sprzedawcy na pełnym etacie, rozpoczynający pracę przy sklepie, mogą liczyć dzięki 2450…...

Czytać..
ile Polska dostanie pieniędzy spośród UE? Kwieciński tłumaczy zawiłości

Ile Polska dostanie pieniędzy spośród UE? Kwieciński tłumaczy zawiłości

Bogate kraje UE, tzw. płatnicy netto naciskają, by w przyszłej polityce spójności zmniejszyć unijne współfinansowanie projektów. Kraje biedniejsze, jakim sposobem Polska, boją się, że ograniczy im to wejście do unijnych pieniędzy…...

Czytać..
iGNITION - konferencja Business Insidera w Nowym Jorku, 2018

IGNITION - konferencja Business Insidera w Nowym Jorku, 2018

Szefowie spółek takich, jak Salesforce, Hulu czy Microsoft, a też prof. Scott Galloway - autor głośnej książki "Wielka Czwórka" czy sir Martin Sorrell - wszyscy są gośćmi konferencji IGNITION, organizowanej…...

Czytać..