Dlaczego „Rywalizacja” Bitcoin kontra Ethereum przynosi korzyści dla obu tokenów

17 lutego 2021
Category: Nawet Jeśli

Rywalizacja bitcoin (BTC) -ethereum (ETH) zaostrza się. Bitcoin od lat cieszy się dominującym udziałem w sektorze kryptowalut, ale przy zdecentralizowanym finansowaniu (DeFi), który zyskuje astronomiczną popularność i wzrost ETH o 231% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wydaje się, że niegdyś niepodważalna pozycja BTC na szczycie stosu jest teraz zagrożone.

Niewielka, ale znacząca liczba Bitcoinerów zaczyna martwić się o silny rok 2020 Ethereum. Niektórzy obawiają się, że lepsze wyniki Ethereum w ostatnim czasie mogą wpłynąć na zaufanie do Bitcoin lub odwrócić kapitał i odejść od największej kryptowaluty na świecie.

Jednak szereg postaci z branży i ekspertów powiedziałoCryptonews.comże „rywalizacja między bitcoinem a ethereum jest nieco przesadzona. Większość uważa, że ​​każdy token odgrywa inną rolę i zajmuje własną niszę w ekosystemie kryptowalut. I wielu uważa, że ​​razem obie monety będą się wzajemnie uzupełniać – i pomogą w rozwoju całego sektora kryptowalut.

Ethereum pokonuje Bitcoina w 2020 roku

Znaczna część silniejszego wzrostu ethereum w tym roku wynika z DeFi, które wzrosło o około 580% (pod względem zablokowanej wartości) w ciągu roku do chwili obecnej, według danych DeFiPulse. Biorąc pod uwagę, że platformy oparte na ethereum stanowią zdecydowaną większość sektora DeFi, rozwój DeFi bezpośrednio napędza wzrost sieci Ethereum.

To zmartwiło niewielką liczbę zwolenników Bitcoin. Popularny komentator „CobraBitcoin niedawno napisał na Twitterze: „Ethereum mnie przeraża.

@PB_and_J_LITE Czuję, że odrywa się od bycia pod stopami Bitcoina, jeśli widzimy więcej wzrostów lub hossy dr… https://t.co/M5yxD34Xvp

Podczas gdy większość osób w kryptowalutach zgadza się, że DeFi było głównym motorem silniejszego względnego wzrostu ethereum, uważają, że ekspansja DeFi będzie w rzeczywistości pozytywna dla bitcoina lub, co gorsza, neutralna.

Matt Luongo, dyrektor generalnyThesis, która opracowuje aplikację do nagród bitcoinowychFold, mówi:

„Niedawny rozwój ethereum, a zwłaszcza DeFi, oferuje posiadaczom bitcoinów możliwość uczestniczenia w nowych, ekscytujących platformach pożyczania, pożyczania, instrumentów pochodnych i innych działań finansowych.

Luongo mówiCryptonews.comże firmy DeFi opracowują nowe produkty, które spełniają potrzeby, które nie zostały wcześniej uwzględnione w finansach. Dodaje:

„Jest prawie nieograniczone pole do rozwoju dla obu sieci blockchain, a rosnąca funkcjonalność międzyłańcuchowa będzie działać jako mnożnik, pobudzając zwiększoną akceptację zarówno ethereum, jak i bitcoina.

CEO i współzałożycielCryptoCompareCharles Hayter również uważa, że ​​DeFi i ethereum są pozytywami dla bitcoina.

MówiCryptonews.com

„Jest prawdopodobne, że rozwój DeFi i ethereum oraz uwaga, jaką przyciągnęły, wpłynęły pozytywnie na cenę bitcoina i cały ekosystem.

Inni komentatorzy – szczególnie ci bardziej sceptyczni co do DeFi i jego zrównoważonego rozwoju (lub nie) – sugerują, że bitcoin ma pewne wady.

„Rozwój DeFi jest zarówno pozytywny, jak i negatywny dla bitcoinów (i przestrzeni kryptograficznej) – mówi Tone Vays, analityk kryptograficzny i organizatorThe Financial Summit.

„Z jednej strony generuje szum w naszym ekosystemie, az drugiej tworzy niezrównoważoną bańkę w waporyzacji, podobnie jak bańka ICO z pierwszej oferty monet w 2017 roku.

Jeśli DeFi jest bańką, istnieje obawa, że ​​może zmniejszyć zaufanie do bitcoina, gdy wyskoczy, co może dodatkowo opóźnić adopcję i inwestycje.

Przyszłość

Patrząc z perspektywy długoterminowej i zakładając, że DeFi ma zrównoważony rdzeń, opinie są bardziej zróżnicowane co do tego, jak rozegra się rywalizacja bitcoin vs ethereum.

„Osobiście uważam, że DeFi będzie się dalej rozwijać – mówi Garth Travers, menedżer ds. Komunikacji wSynthetix. „Nikt nie może powiedzieć, dokąd będzie się rozwijał, ale wciąż jest dużo kapitału przeznaczonego na starsze projekty, które nie przynoszą nic wartościowego.

Ponownie, nawet jeśli DeFi nadal będzie rosło w dłuższej perspektywie, większość ludzi nie uważa, że ​​zaszkodzi to bitcoinowi w jakikolwiek egzystencjalny sposób.

„Kluczową kwestią tutaj nie jest walka ethereum z bitcoinem, ale fakt, że tworzymy nową zdecentralizowaną gospodarkę, aby przejść przez sfałszowane, zamknięte systemy, które były źle zarządzane przez wcześniejsze pokolenia.

Zauważa, że ​​zarówno bitcoin, jak i ethereum „odzwierciedlają pogląd na pieniądze skoncentrowany na osobistej autonomii oraz ideę, że dostęp do finansowania powinien być wolny od kontrolującego wpływu potężnych pośredników.

Eksperci twierdzą, że do pewnego stopnia pozycja bitcoina jest chroniona przed ethereum przez fakt, że służy on do zupełnie innego celu.

„Ethereum i DeFi mają na celu wykorzystanie zalet zdecentralizowanych protokołów, aby zrewolucjonizować sposób prowadzenia wielu branż, takich jak finanse, pożyczki, ubezpieczenia i handel, podczas gdy bitcoin staje się„ cyfrowym złotem pokonującym inflację, co udowadnia atrakcyjne zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych .

Hayter uważa, że ​​„DeFi będzie znaczącym składnikiem rynku kryptowalut w nadchodzących latach. Jednak bardziej zwolennicy bitcoinów, tacy jak Vays, uważają, że jest wręcz przeciwnie.

„W DeFi nie ma nic trwałego, zwłaszcza uprawa plonów. Jeśli faktycznie zbadasz, co się dzieje, jasne jest, że jest to głupsze niż boom ICO w 2017 r.

Co się zmieni w Ethereum 2.0?

Uruchomienie Ethereum 2.0 prawdopodobnie zapewni impuls zarówno dla DeFi, jak i ETH, ale wielu uważa, że ​​pomoże to również bitcoinowi.

„Kiedy (i jeśli) Ethereum 2.0 zostanie pomyślnie uruchomiony, powinno to mieć duży pozytywny wpływ na przyciąganie większej liczby ludzi zarówno do Ethereum, jak i DeFi. Ostatecznie będzie to również pozytywne dla Bitcoina; nadal istnieje ogromna ilość błękitnego nieba, aby oba łańcuchy bloków mogły się rozwinąć i stać się podstawą nowego, zdecentralizowanego systemu finansowego .

Ethereum 2.0 może równie dobrze spowodować dalsze ograniczenie dominacji bitcoina na rynku, ale jego bezwzględny rozmiar powinien nadal rosnąć. To z kolei pomoże sieci Ethereum i ETH – a cały świat kryptowalut może nawet odnieść korzyści.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy