Dlaczego ceny domów rosną podczas pandemii

17 lutego 2021
Category: Zakup Domu

Gospodarka kurczy się, firmy zamykają się, a miejsca pracy znikają z powodu pandemii koronawirusa. Ale na rynku mieszkaniowym ceny wciąż rosną.

David McNew / Getty Images

Ceny domów spadły podczas ostatniej recesji po krachu mieszkaniowym, który spowodował utratę domów przez miliony rodzin. Niektórzy ekonomiści ostrzegają, że wartości domów mogą znowu zacząć spadać, zwłaszcza po zakończeniu spłaty kredytów hipotecznych.

Ale do tej pory tak się nie stało. Według National Association of Realtors mediana ceny domów wzrosła o 8% rok do roku do 280 600 USD w marcu. Podczas gdy popyt kupujących zmalał, a sprzedaż spadła w tym miesiącu o 8,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, podaż mieszkań na rynku kurczy się jeszcze szybciej, pokazują ostatnie wstępne dane.

„Popyt absolutnie dostał kopa w brzuch, ale w tym samym czasie tak samo jak podaż – powiedział Skylar Olsen, główny ekonomista w Zillow Group Inc.

Co więcej, wielu sprzedawców było niechętnych do obniżania cen. Tylko około 4% sprzedawców obniżyło ceny w tygodniu zakończonym 25 kwietnia, w porównaniu z 5,7% w tym samym tygodniu ubiegłego roku, według Realtor.com. (News Corp, rodzic The Wall Street Journal, prowadzi Realtor.com.)

Niektórzy sprzedawcy twierdzą, że ciężko im wiszą, ponieważ uważają, że ich domy się nie ruszają, ponieważ kupujący nie oglądali ich osobiście lub niechętnie składają teraz oferty, a nie dlatego, że cena wywoławcza jest zbyt wysoka. Przed podjęciem decyzji o obniżeniu ceny czekają na złagodzenie zamówień typu „stay at home.

„Ludzie naprawdę nie opuszczają swoich domów, aby poszukać domu, powiedziała Sarah McMurdy, która pod koniec marca wystawiła swój dom Bethesda w stanie Maryland, a następnie zdecydowała się tymczasowo wycofać go z rynku w kwietniu z powodu pandemii. „Nie zamierzamy sprzedawać domu na sprzedaż. Nie spieszymy się. Wolelibyśmy to przeczekać .

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami Redfin Corp. podało, że jego miara popytu na domy, która śledzi zapytania kupujących, spadła o 15% w tygodniu zakończonym 26 kwietnia w porównaniu z okresem sprzed wybuchu pandemii. Według Stowarzyszenia Banków Hipotecznych, wnioski o kredyt hipoteczny na zakup domu spadły w tym samym czasie o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W międzyczasie całkowita liczba ofert domów na sprzedaż osiągnęła najniższy od pięciu lat poziom, podczas gdy mediana ceny ofertowej wzrosła o 1% w porównaniu z zeszłym rokiem i wyniosła 308 000 USD, powiedział Redfin.

Rynek mieszkaniowy od lat jest niedostatecznie zaopatrzony. W czasie pandemii może się pogorszyć. Na koniec marca było dostępnych do sprzedaży 1,5 miliona sztuk, podał NAR, o 10,2% mniej niż rok wcześniej. Właściciele domów czekają na ogłoszenie swoich domów, mówią agenci nieruchomości, ponieważ zdecydowali się nie przeprowadzać lub obawiają się wpuszczenia kupujących do swoich domów podczas pandemii.

Mimo to niektórzy kupujący liczą na okazje. Haas El Farra i jego żona mieli kontrakt na zakup domu w południowej Kalifornii na początku marca. W miarę nasilania się epidemii koronawirusa obawiali się, że kupują na szczycie rynku i poprosili sprzedawcę o obniżenie ceny. Kiedy sprzedawca odmówił, wycofał ofertę i postanowił dalej szukać lepszej oferty.

„Miejmy nadzieję, że coś ładniejszego niż to, na co patrzyliśmy, będzie dostępne w przystępnej cenie – powiedział El Farra, zarządzający portfelem.

Ceny na Środkowym Zachodzie wykazały w marcu największy roczny wzrost na poziomie 9,7%. W regionie Cincinnati domy są sprzedawane za cenę wyższą niż cena podana w ofercie – powiedziała Donna Deaton, wiceprezes Re / Max Victory w Liberty Township w stanie Ohio. Powiedziała, że ​​duże firmy w okolicy nadal zatrudniają.

„W większości nadal [konkurujemy] z wieloma ofertami dotyczącymi każdej pojedynczej rzeczy – powiedziała.

Podczas gdy wielu ekonomistów spodziewa się spadku sprzedaży domów w tym roku, wiele prognoz wymaga lekkiego wzrostu cen lub ich utrzymania. Gigant finansujący kredyty hipoteczne Fannie Mae powiedział w kwietniu, że spodziewa się, że mediana ceny istniejącego domu wzrośnie w tym roku do 275 000 USD z 272 000 USD w zeszłym roku. Capital Economics prognozuje, że średnie ceny mieszkań w tym roku spadną o 3% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zillow powiedział w poniedziałek, że ceny domów prawdopodobnie spadną o 2% do 3% w stosunku do poziomów prewirusów do końca roku i odzyskają w 2021 r.

Poważna niepewność dotyczy tego, czy polityka spłaty kredytu hipotecznego zapobiegnie fali niespokojnej sprzedaży. Według firmy Black Knight Inc., zajmującej się danymi hipotecznymi, ponad 7% kredytów hipotecznych było w stanie zwłoki w spłacie, a niektórzy właściciele domów mogą uzyskać zwłokę nawet na rok. Ale właściciele domów mogą mieć trudności z dokonywaniem płatności po zakończeniu okresu zwłoki.

„Trudno jest przewidzieć spadki cen w ciągu najbliższych 12 miesięcy z powodu obowiązującej zwłoki w spłacie kredytu hipotecznego – powiedział Lawrence Yun, główny ekonomista NAR. „Musiałbyś widzieć ciągłą utratę miejsc pracy przez dłuższy okres, prowadzącą do wykluczeń, a nawet wtedy możemy nie mieć nadpodaży.

Powiązane wideo: Właściciele przygotowują się do uderzenia, ponieważ najemcy nie mogą płacić czynszu

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy