Czy powinienem studiować licencjat z rachunkowości lub finansów? Co za różnica?

17 lutego 2021
Category: Można Znaleźć

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego tytułu licencjata za granicą, możesz się pomylić co do rachunkowości a finansów, które często są postrzegane jako to samo, ale bardziej przypominają ciasto i bułkę z masłem. Innymi słowy, księgowość jest częścią finansów, ale finanse mają znacznie szerszy zakres i są bardziej złożone niż rachunkowość.

Licencjat z rachunkowości a licencjat z finansów

Ukończenie studiów licencjackich z rachunkowości przygotuje Cię do rejestrowania transakcji i analizowania sprawozdań finansowych, aby mieć jasny obraz kondycji finansowej firmy. Tak, to dużo papierkowej roboty i musisz być fanem liczb.

Studia licencjackie na kierunku Finanse oznaczają, że nauczysz się długoterminowego planowania finansowego i budżetowego. Dowiesz się, jak upewnić się, że firma osiąga swoje cele finansowe. Działania finansowe obejmują zbieranie funduszy i zbieranie informacji o przepływach pieniężnych z działu księgowości, aby można było sporządzać prognozy finansowe.

Jako księgowy będziesz miał do czynienia z liczbami wyrażającymi sumy, które odzwierciedlają należne podatki, zeznania podatkowe, dochody i przychody itd.

Jako analityk finansowy przygotujesz projekty budżetów, porównasz je i znajdziesz najlepszą opcję ograniczenia ryzyka finansowego i niepewności.

Podsumowując, zarówno rachunkowość, jak i finanse zajmują się zarządzaniem pieniędzmi, ale są wykorzystywane do dwóch bardzo różnych celów. Mówiąc prościej, Księgowość zajmuje się bardziej tym, co wydarzyło się w przeszłości, podczas gdy w finansach chodzi o robienie dobrych prognoz na przyszłość.

Różnice między kursami na kierunku księgowość i finanse

Niektóre kraje mają więcej możliwości studiowania rachunkowości, podczas gdy inne mają więcej możliwości studiowania w dziedzinie finansów. Spojrzenie na to daje również dobre wyobrażenie o tym, który kraj ma lepsze perspektywy zatrudnienia po ukończeniu studiów. Aby uzyskać tytuły licencjackie z rachunkowości, możesz sprawdzić:

Jeśli planujesz studia licencjackie na kierunku Finanse, sprawdź:

Najlepsze uczelnie do uzyskania tytułu licencjata z rachunkowości lub finansów

Ponieważ żyjemy w dobie kapitalizmu, obie specjalizacje są bardzo poszukiwane. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że tytuł licencjata z rachunkowości lub finansów można znaleźć na prawie każdej uczelni. Dlatego warto ostrożnie wybierać instytucję akademicką i starać się dowiedzieć więcej o jej ofercie.

W oparciu o rankingi stworzone przez Times Higher Education, oto najlepsze uniwersytety i uczelnie prowadzące studia z zakresu rachunkowości i finansów:

Najlepsze szkoły rachunkowości i finansów w Europie
 • London School of Economics and Political Science (LSE), Wielka Brytania
 • ETH Zurych, SzwajcariaUniversity of Warwick, Wielka BrytaniaErasmus University Rotterdam, HolandiaKopenhaska Szkoła Biznesu, DaniaUniwersytet w Tilburgu, HolandiaUniversity of Manchester, Wielka BrytaniaUniwersytet w Mannheim, NiemcyLMU Monachium, NiemcyUniwersytet Pompeu Fabra, HiszpaniaNajlepsze szkoły rachunkowości i finansów na całym świecie
 • Massachusetts Institute of Technology (MIT), Stany Zjednoczone
 • Uniwersytet Stanforda, USADuke University, USAUniversity of Chicago, USAUniversity of Pennsylvania, USAUniwersytet Harvarda, USANorthwestern University, USANational University of Singapore, SingapurColumbia University, USAUniversity of Michigan-Ann Arbor, USAKariera i wynagrodzenia w dziale finansów i księgowości

  Ponieważ te dwie specjalizacje się różnią, jest rzeczą naturalną, że różne oferty pracy również się różnią. Oto kilka typowych zawodów, które możesz wykonywać z każdym stopniem i średnie pensje w USA według Glassdoor.

  Praca ze stopniem księgowości
 • Księgowy – 53,700 USD / rok
 • Audytor – 56.600 USD / rokAsystent księgowy – 50 350 USD / rokKsięgowy – 30800 USD / rokPłace – 36800 USD / rokPraca ze stopniem finansowym
 • Doradca finansowy – 54900 USD / rok
 • Financial Planner – 57.900 USD / rokAnalityk budżetu – 57 450 USD / rokAnalityk kredytowy – 52,750 USD / rokAktuariusz – 97,750 USD / rokNiezależnie od tego, jaki tytuł licencjata lub magistra wybierzesz, podążanie drogą liczb i nauka pracy z nimi oraz pokochanie ich to perspektywa na przyszłość, która przyniesie Ci wielką satysfakcję w miejscu pracy. Powodzenia i miłej nauki!

  Dana zawsze pasjonowała się pisaniem, a teraz spełnia swoje marzenie pracując jako redaktorka. Uważa, że ​​pisanie artykułów dedykowanych uczniom jest bardzo interesujące, wymagające, a przede wszystkim niesamowicie zabawne!

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy