Czy mogę usunąć płatną kolekcję z mojego pliku kredytowego?

17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Czy muszę powiadamiać biura kredytowe o zapłaconych windykacjach?
 • Jak windykacja wpływa na kredyt?Czy data otwarcia konta windykacyjnego określa, kiedy zostanie ono usunięte?Jak zwiększyć swój kredyt, gdy masz windykacjęSpłata konta windykacyjnego jest dobrym pomysłem z kilku powodów – ale konto nie wypadnie z raportu kredytowego tylko dlatego, że zostało opłacone. Konto windykacyjne – opłacone lub niezapłacone – pozostaje w raporcie kredytowym i jest widoczne dla potencjalnych wierzycieli przez siedem lat od daty pierwszej nieodebranej spłaty danego długu.

  Jeśli wydaje się niesprawiedliwe, że spłacone konta windykacyjne nie znikają z Twojego raportu kredytowego, zastanów się, że oznaczają one brak spłaty zadłużenia, który obiecałeś spłacić. Wierzyciele uważają te informacje za ważne przy podejmowaniu decyzji o prowadzeniu z tobą interesów i prawdopodobnie będą patrzeć na rachunki windykacyjne z niełaską, zwłaszcza jeśli dana sprawa ma zaledwie kilka lat.

  Czy muszę powiadamiać biura kredytowe o zapłaconych windykacjach?

  Jeśli spłacasz lub regulujesz dług w firmie windykacyjnej, stan konta windykacyjnego na Twoim raporcie kredytowym powinien zmienić się na „opłacony lub „uregulowany w ciągu miesiąca lub dwóch. Nie musisz nic robić, aby to się stało; agencja windykacyjna powinna powiadomić trzy krajowe biura informacji kredytowej (Experian, TransUnion i Equifax) o zaktualizowaniu swoich danych.

  Jeśli tak się nie stanie, możesz złożyć spór z każdym z biur, aby poprawić zapisy. Prawdopodobnie będziesz musiał przedstawić dowód wpłaty, na przykład anulowany czek.

  Jak windykacja wpływa na kredyt?

  Wierzyciele postrzegają konta windykacyjne jako sygnały ostrzegawcze, ale prawdopodobnie postrzegają opłacone windykacje z mniejszą niechęcią niż te niezapłacone. Najnowsza wersja FICO ® Score ☉ (FICO 9) oraz wersje 3.0 i 4.0 systemów punktacji kredytowej VantageScore® są zgodne: Niezapłacone windykacje mogą zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej, ale płatne nie.

  Niektórzy pożyczkodawcy używają starszych wersji obu systemów oceny zdolności kredytowej, które nadal liczą opłacone konta windykacyjne, i nie ma możliwości wcześniejszego ustalenia, której metody oceny kredytowej użyje pożyczkodawca przy podejmowaniu decyzji o zatwierdzeniu wniosku o pożyczkę. Tak więc, podczas gdy płatne windykacje na Twoim raporcie kredytowym mogą nadal zmniejszać Twoje szanse na zatwierdzenie, spłata konta daje możliwość wyrządzenia najmniejszych szkód.

  Czy data otwarcia konta windykacyjnego określa, kiedy zostanie ono usunięte?

  Czasami mija rok lub więcej od obciążenia konta do jego sprzedaży agencji windykacyjnej, a agencje windykacyjne, które nie odzyskają swoich długów, czasami odsprzedają je jeszcze innym agencjom. Oznacza to, że w raportach kredytowych może pojawić się wiele wpisów na koncie windykacyjnym – wszystkie związane z tym samym niespłaconym długiem.

  Chociaż nie jest to dobra wiadomość, nie musisz się martwić, że każdy nowy wpis ma swoje własne siedmioletnie odliczanie do wygaśnięcia. Wszelkie wpisy dotyczące tego samego pierwotnego długu znikną z Twojego raportu kredytowego siedem lat od daty pierwszej nieodebranej płatności, która doprowadziła do odpisu.

  Jak zwiększyć swój kredyt, gdy masz windykację

  Jeśli masz uzasadnione konta windykacyjne w raportach kredytowych, nie możesz zrobić nic, aby je usunąć przed datą ich wygaśnięcia. Możesz jednak natychmiast podjąć kroki, aby rozpocząć odbudowę swojego kredytu i cofnąć szkody, jakie te kolekcje wyrządziły Twojej zdolności kredytowej:

  • Rozważ opłacenie wszelkich niezapłaconych kont windykacyjnych. Pożyczkodawcy nie są fanami żadnego wpisu dotyczącego windykacji w Twoich raportach kredytowych, ale prawdopodobnie będą postrzegać windykacje ze statusem „opłacone bardziej pozytywnie niż te, które pozostały niezapłacone.
  • Płać rachunki na czas. Pożyczkodawcy są bardzo zainteresowani tym, jak rzetelnie płacisz rachunki. Ponieważ uważają przeszłe płatności za dobry prognostyk przyszłych zachowań, pożyczkodawcy postrzegają spóźnione i nieodebrane płatności jako sygnały ostrzegawcze. A ponieważ historia płatności jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na Twoją ocenę kredytową, rzetelne opłacanie rachunków może Ci w tym pomóc. Rozważ uzyskanie kredytu na terminowe płatności za media i telefon komórkowy. Jeśli na bieżąco śledzisz płatności za media i telefon komórkowy, możesz poprawić swoje wyniki kredytowe Experian, rejestrując się w bezpłatnym programie o nazwie Experian Boost . Zapewniasz Experianowi dostęp do historii płatności za media i usługi telekomunikacyjne oraz potwierdzasz, że chcesz dodać konta do swojego pliku kredytowego Experian, a Twój wynik FICO ® oparty na danych Experian zostanie natychmiast zaktualizowany. Utrzymuj saldo karty kredytowej na stosunkowo niskim poziomie. Twój współczynnik wykorzystania kredytu – aktualne zadłużenie na karcie kredytowej w porównaniu z całkowitym limitem kredytowym – jest ważnym czynnikiem w obliczeniach zdolności kredytowej. Pożyczkodawcy zazwyczaj lubią widzieć wskaźniki wykorzystania poniżej 30%, a osoby z najlepszymi wynikami kredytowymi często mają wskaźniki wykorzystania kredytu mniejsze, jednocyfrowe. Złóż wniosek i otwórz nowe konta kredytowe tylko w razie potrzeby. Przyjmowanie niepotrzebnego kredytu może negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową na wiele sposobów, od powodowania zbyt wielu trudnych zapytań w raporcie kredytowym po kuszenie Cię do przepłacenia i zwiększenia zadłużenia. Unikaj zamykania nieużywanych kart kredytowych. Dopóki nie kosztują one pieniędzy w opłatach, mądrze jest trzymać niewykorzystane karty kredytowe otwarte. Dzieje się tak, ponieważ zamykanie nieużywanych rachunków, gdy masz inne konta z niespłaconymi saldami, zwiększa współczynnik wykorzystania kredytu. Kwestionuj nieścisłości w raportach kredytowych. Sprawdź swoje raporty kredytowe we wszystkich trzech biurach kredytowych pod kątem jakichkolwiek nieścisłości. Nieprawidłowe informacje, w tym błędnie oznaczone konta płatne jako niezapłacone, mogą obniżyć Twoją zdolność kredytową. Jeśli zauważysz błędy w swoich raportach kredytowych, zakwestionuj informacje i od razu je popraw.Jeśli chodzi o dokładne zapisy windykacyjne w raportach kredytowych, nie możesz nic zrobić, aby się ich pozbyć, z wyjątkiem czekania na nieuniknioną datę wygaśnięcia. Więc nie martw się o błędy z przeszłości; Zamiast tego staraj się unikać przyszłych błędów, popraw swoje nawyki kredytowe i odbuduj swój kredyt w tym procesie.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy