Co to jest obniżenie oceny zdolności kredytowej?

17 lutego 2021
Category: Istnieje Wiele

Skąd i kiedy dowiemy się, że szczepionka COVID-19 jest bezpieczna i skuteczna?

Amazon wprowadza Amazon One, sposób płacenia dłonią przy wejściu do sklepówCo kradnie Twój czas w 2020 roku – i jak go odzyskaćW RPA spadł właśnie rating kredytowy po tym, jak dwie z trzech głównych agencji ratingowych wydały przygnębiające oceny stanu gospodarki tego kraju. Fitch Ratings obniżył ocenę wiarygodności kredytowej RPA do poziomu nieco powyżej „śmieciowego, podczas gdy Standard and Poor’s (S&P) obniżył perspektywę ze stabilnej do negatywnej, co stwarza prawdopodobieństwo, że w ciągu najbliższych dwóch lat kraj straci status śmieciowego.

Ale co właściwie oznacza obniżenie ratingu dla krajów i jak agencje kredytowe decydują, które kraje zasługują na najwyższy wynik AAA, a które trafiają na śmietnik?

Co to są agencje ratingowe?

Agencje ratingowe dostarczają globalnym inwestorom informacje na temat zdolności korporacji i krajów do spłaty zadłużenia – na przykład, jakie jest prawdopodobieństwo, że będą spłacać odsetki w terminie lub nie będą spłacać zobowiązań.

Trzy główne globalne agencje ratingowe to Standard and Poor’s (S&P), Moody’s i Fitch Ratings. Chociaż istnieje wiele innych mniejszych firm ratingowych, dominacja „wielkiej trójki sięga 1975 roku, kiedy to Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych uznała je za „uznane w kraju organizacje ratingowe lub NRSRO. Pojawiły się obawy, że monopolizacja sektora przez kilka agencji doprowadziła do braku konkurencji, pozostawiając inwestorom niewiele alternatyw.

W ostatnich latach agencje ratingowe były również krytykowane za zbyt duży wpływ na rynki. Podczas światowego kryzysu finansowego znaleźli się pod ostrzałem z powodu braku odpowiedniego ostrzeżenia o ryzyku związanym z niektórymi rodzajami długów, w szczególności papierami wartościowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

Co oni robią?

Dla każdego, kto nie jest zaznajomiony z funkcjonowaniem agencji ratingowych, ich oceny (na przykład wynik AAA Fitch i status śmieciowy BB +) mogą wyglądać jak dziwna forma kodu. Ale tak naprawdę są tylko sposobem na oznaczenie pożyczkobiorców (czy to firm, czy rządów) ich zdolności kredytowej i poinformowanie kupujących o tym, jakie jest prawdopodobieństwo ich spłaty.

Ta tabela przedstawia oceny gospodarek europejskich, Japonii i Stanów Zjednoczonych przez Standard & Poor’s, Moody’s i Fitch.

Co się dzieje, gdy obniża się ocena krajów?

Obniżenie ratingu może mieć duży wpływ na zdolność kraju do pożyczania pieniędzy na rynkach. Inwestorzy postrzegają to jako bardziej ryzykowny zakład i żądają wyższych zwrotów, aby pożyczyć rządom.

W miarę jak kraj zbliża się o krok do śmieci, tak jak w zeszłym tygodniu Republika Południowej Afryki, inwestorzy dostrzegają większe ryzyko, a rządy mają mniej opcji ratowania gospodarki.

Kraje, które zostały obniżone w ostatnich latach, to Brazylia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i szereg rządów strefy euro.

Autor: Rosamond Hutt jest starszym producentem w firmie Formative Content.

Zdjęcie: Akcje notowane na giełdzie, 8 sierpnia 2011. REUTERS / Kai Pfaffenbach

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy