Co to jest numer IBAN?

17 lutego 2021
 • Akcje
 • Jeśli planujesz dokonać płatności międzynarodowej w Europie, zazwyczaj będziesz potrzebować numeru IBAN odbiorcy, aby mieć pewność, że pieniądze dotrą bezpiecznie

  Chociaż mają one tylko kilka cyfr, IBAN zawiera wszystko, co jest potrzebne, aby płatności międzynarodowe trafiały na właściwe konto, bez względu na to, gdzie w Europie wysyłasz pieniądze. Dobra wiadomość jest taka, że ​​IBAN ma standardową strukturę, więc zazwyczaj będziesz w stanie wygenerować i sprawdzić dane odbiorcy, nawet jeśli nie masz ich pod ręką.

  Ten przewodnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o numerach IBAN, gdzie je znaleźć i jak chronią Twoje pieniądze. Omówimy również, co możesz zrobić, aby uzyskać najlepszą możliwą ofertę płatności międzynarodowej, aby dotarła szybko i bezpiecznie, a Ty nie musisz martwić się o wysokie lub ukryte opłaty.

  Co to jest numer IBAN?Numer IBAN to międzynarodowy numer konta bankowego, który jest używany do rachunków prowadzonych w UE, a także w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie i na Węgrzech. Jest używany standardowo, gdy banki w całej Europie muszą przetwarzać płatności międzynarodowe, aby mieć pewność, że Twoje pieniądze dotrą do celu bezpiecznie i szybko.

  Twój IBAN jest unikalnym identyfikatorem Twojego własnego konta bankowego i zawiera prawie wszystko, co jest potrzebne do zidentyfikowania Twojego kraju, banku i dokładnego konta, w zaledwie kilku liczbach.

  Jak wygląda IBAN?Numery IBAN są zapisywane w standardowym formacie we wszystkich krajach, które ich używają. Zawierają wszystkie informacje potrzebne do zlokalizowania jednego konkretnego konta bankowego spośród milionów rachunków w całej Europie.

  Spójrz na ten przykład IBAN, aby zobaczyć, jak zbudowany jest Twój własny międzynarodowy numer konta bankowego.

  Przykład IBAN: GB29HBUK40972924681012

  Ten przykład składa się z kilku różnych informacji. Możesz je łatwiej zobaczyć, gdy podzielimy IBAN w następujący sposób:

  GB – 29 – HBUK – 409729-24681012

  Rozbijmy te elementy:
 • GB – kod kraju
 • 29 – cyfry te służą do weryfikacji IBAN i różnią się w zależności od kontaHBUK – identyfikator banku, w tym przypadku HSBC, Wielka Brytania409729 – numer rozliczeniowy24681012 – numer kontaTwój numer konta bankowego i numer rozliczeniowy będą takie same w IBAN, jak w przypadku korzystania z nich w Wielkiej Brytanii.

  Numery IBAN mogą zawierać do 34 liter i cyfr, w zależności od kraju, w którym prowadzony jest rachunek. Jednak struktura jest zawsze podobna do przedstawionej tutaj.

  Generator IBANPonieważ numery IBAN mają ustaloną strukturę, możliwe jest wygenerowanie własnego numeru IBAN, jeśli jeszcze go nie znasz. Możesz skorzystać z kalkulatora IBAN dostarczonego przez Twój bank lub z alternatywnego kalkulatora IBAN.

  Możesz również znaleźć swój własny numer IBAN na wyciągu bankowym, dzwoniąc do oddziału w celu uzyskania pomocy lub logując się do bankowości internetowej swojego zwykłego banku.

  Sprawdź numer IBANJeśli nie masz pewności, czy numer, który posiadasz, jest prawidłowym numerem IBAN dla Twojego konta, dostępne są również narzędzia do weryfikacji IBAN. Musisz wprowadzić numer, który posiadasz, a witryna może sprawdzić, czy jest to aktywny IBAN.

  W niektórych przypadkach możesz nawet wprowadzić częściową liczbę wraz ze znakami zapytania, aby pokazać brakujące cyfry, jeśli nie masz dostępnego pełnego numeru. System będzie w stanie automatycznie uzupełnić brakujące informacje podczas weryfikacji numeru.

  Unikaj wysokich opłat przy wysyłaniu pieniędzy za granicęJeśli szukasz numeru IBAN, ponieważ musisz wysłać płatność znajomemu lub członkowi rodziny, a nawet dostawcy lub pracownikowi, który ma siedzibę za granicą, zechcesz również wiedzieć, ile będzie Cię kosztował przelew.

  Przed dokonaniem przelewu warto przeprowadzić pewne badania, ponieważ płatności międzynarodowe mogą być drogie, a opłaty różnią się znacznie między dostawcami. Musisz przyjrzeć się kilku rzeczom – pobranej z góry opłacie i używanemu kursowi wymiany, a także szybkości i bezpieczeństwu transferu.

  Podczas gdy klienci zwykle wiedzą, jak spojrzeć na opłaty pobierane z góry przez bank lub dostawcę usług płatniczych, ludzie często są zaskoczeni, jak duży wpływ na koszt ich płatności może mieć zły kurs wymiany. Banki często dodają marżę do kursu wymiany, którego używają podczas przetwarzania płatności międzynarodowych, co oznacza, że ​​są one droższe, niż można by się spodziewać.

  Jeśli chcesz uzyskać najlepszą dostępną cenę za wysyłanie pieniędzy za granicę, warto przyjrzeć się alternatywnym dostawcom, a także głównym bankom, które możesz znać. Specjaliści od płatności międzynarodowych, tacy jak Transferwise, mogą zaoferować szybkie i wygodne przelewy międzynarodowe, które często okazują się tańsze niż w banku. TransferWise przetwarza wszystkie płatności po średnim kursie rynkowym, a ponieważ działają one online bez kosztów ogólnych tradycyjnego banku, klienci często mogą znaleźć lepszą ofertę.

  Średni kurs walutowy jest ważny, ponieważ jest to ten, którego banki zwykle używają do handlu walutami na otwartym rynku. To także ten, który znajdziesz, wyszukując w Google swoje parowanie walut. Jednak banki i międzynarodowe usługi płatnicze często nie podają średniego kursu wymiany walut klientom indywidualnym, którzy chcą wymienić stosunkowo niewielką kwotę pieniędzy. Zamiast tego dodają znacznik, zwany także spreadem, który następnie zachowują jako zysk.

  Ta marża może mieć duży wpływ na koszt Twojej płatności międzynarodowej i sprawić, że odbiorca otrzyma mniej, niż mogłoby się wydawać. Dobrym sposobem sprawdzenia łącznego wpływu opłat z góry i kursu wymiany używanego do przelewu jest przyjrzenie się kwocie, jaką otrzyma odbiorca, jeśli wyślesz określoną kwotę pieniędzy za pośrednictwem różnych dostawców.

  Uzyskanie międzynarodowego numeru konta bankowego jest dość łatwe dzięki narzędziom dostępnym online do wyszukiwania i sprawdzania numerów IBAN wydanych w całej Europie. Jednak uzyskanie najlepszej oferty dotyczącej płatności międzynarodowej wymaga trochę badań – ale może oznaczać duże oszczędności na przelewie międzynarodowym, bez względu na to, dokąd zmierza.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy