Co to jest numer CPN, czyli numer prywatności kredytowej?

17 lutego 2021

Numer prywatności kredytowej lub CPN to przypuszczalnie dziewięciocyfrowy numer identyfikacyjny, którego można używać zamiast numeru ubezpieczenia społecznego lub numeru SSN, aby chronić swoją prywatność na dokumentach kredytowych. Czasami numery CPN są nazywane dodatkowymi numerami punktów kredytowych lub numerami SCN. Inni mogą nazywać ich numerami profilu kredytowego.

Jakkolwiek się nazywają, urzędnicy twierdzą, że CPN to zła wiadomość. Po pierwsze, według Federalnej Komisji Handlu tak naprawdę nie istnieją . Po drugie, jeśli we wniosku o kredyt użyjesz dowolnego numeru zamiast numeru ubezpieczenia społecznego popełniasz przestępstwo federalne.

Jeśli to nie wystarczy, aby zatrzymać Cię na swoich torach, czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co CPN powinny robić, dlaczego w rzeczywistości są oszustwem i jak jeszcze możesz zachować prywatność i chronić się przed kradzieżą tożsamości.

Co CPN powinien dla mnie zrobić?

Istnieje kilka powodów, dla których pomysł CPN może spodobać się przeciętnemu (i nie tak przeciętnemu) Joe:

 • Zmniejsz ryzyko kradzieży tożsamości: gdy złodziej tożsamości dostanie Twój numer ubezpieczenia społecznego, może wyrządzić wiele szkód. Im rzadziej korzystasz ze swojego numeru PESEL, tym mniejsza szansa, że ​​ktoś będzie mógł go znaleźć i wykorzystać w oszukańczy sposób do otwierania kont na Twoje nazwisko, składania fałszywego zeznania podatkowego jako Ciebie lub do kradzieży świadczeń medycznych lub związanych z zatrudnieniem. CPN wydaje się dobrym rozwiązaniem tego problemu.
 • Zachowaj prywatność: nasze numery ubezpieczenia społecznego mogą nas łączyć z wieloma rzeczami – miejscem zamieszkania, zakupami, a nawet ostatnimi procedurami medycznymi. Teoretycznie użycie CPN pozwoliłoby komuś nieco lepiej zatrzeć ślady. Niektóre źródła podają nawet, że celebrytki i wybrani urzędnicy używają CPN z tego powodu.

Czy CPN da mi czystą kartę, jeśli mam zły kredyt?

Niektóre mniej renomowane firmy twierdzą również, że jeśli masz bardzo nierówną historię kredytową, możesz użyć CPN, aby ubiegać się o nowy kredyt i go otrzymać. Niestety, nie możesz zostawić starej, zniszczonej historii kredytowej i założyć nową, używając nowego numeru zamiast numeru SSN. Możesz nawet zostać oskarżony o oszustwo. Dlatego:

 • Twój numer ubezpieczenia społecznego nie jest jedyną informacją umożliwiającą identyfikację: wierzyciele wykorzystają Twoje imię i nazwisko, historię adresów i inne podstawowe informacje, aby połączyć Cię ze starymi kontami – a nie tylko z Twoim numerem SSN. Tak więc samo utworzenie nowego numeru nie spowoduje, że wszystkie stare długi znikną w mgnieniu oka.
 • Twój wierzyciel może po prostu odrzucić Twój wniosek: Masz prawo wstrzymać swój numer ubezpieczenia społecznego, pozostawiając puste pole przy składaniu wniosku o kredyt. Może to jednak oznaczać, że wierzyciel skorzysta z prawa do usunięcia wniosku bez namysłu.
 • Używanie innego numeru, gdy wierzyciel prosi o podanie numeru SSN, jest przestępstwem: jeśli umieścisz tak zwany numer CPN na wniosku, w którym powinien znajdować się numer ubezpieczenia społecznego, technicznie rzecz biorąc, popełniłeś oszustwo nie tylko raz, ale dwa razy. Dzieje się tak, ponieważ według FTC zarówno fałszywe przedstawienie numeru ubezpieczenia społecznego, jak i złożenie wniosku o kredyt lub pożyczkę są przestępstwami federalnymi.

Jak chronić się przed oszustwami CPN?

Może trafiłeś na firmę, która obiecuje ci szansę na rozpoczęcie od nowa, używając numeru CPN do ubiegania się o nowy kredyt, uwalniając się przy tym od kraciastej historii kredytowej. Jak wspomniałem powyżej, jest to bardzo mało prawdopodobny scenariusz. W rzeczywistości należy bardzo uważać na każdą firmę, która twierdzi, że produkuje CPN.

Niestety, zwykle dzieje się tak: firma zakupiła rzeczywisty, aczkolwiek „nieaktywny numer ubezpieczenia społecznego, który ma służyć jako numer CPN. Mógł to być numer ubezpieczenia społecznego zmarłego, a może należał do dziecka. Tak czy inaczej, jego właściciel nie używał go ostatnio do ubiegania się o kredyt, więc może nie wywołać natychmiast ostrzeżenia u kredytodawcy.

Oto kilka oznak, że firma próbuje cię oszukać za pomocą CPN:

 • Firma zapewnia, że ​​ubieganie się o kredyt za pomocą numeru CPN zamiast numeru SSN jest całkowicie legalne. To nie jest – to właściwie oszustwo. Istnieje również ryzyko, że zostaniesz oskarżony o kradzież tożsamości, jeśli śledczy ustalą, że numer był skradziony PESEL.
 • Firma instruuje Cię, abyś kłamał na temat innych informacji, które mogą połączyć Cię z Twoją starą historią kredytową. Wierzyciel wykorzystuje więcej informacji niż Twój numer ubezpieczenia społecznego, aby sprawdzić historię konta.
 • Firma informuje, że w celu ubiegania się o kredyt należy użyć numeru EIN lub numeru identyfikacyjnego pracownika. Firmy używają numerów EIN do określonych celów sprawozdawczości finansowej, ale nie do wniosków kredytowych.
 • Firma wymaga, abyś zapłacił za CPN lub jakiekolwiek usługi przed wykonaniem dla ciebie jakiejkolwiek pracy. Oszuści często (i nielegalnie) żądają płatności z góry przed świadczeniem usług.
 • Firma obiecuje, że nie będziesz już powiązany ze swoimi starymi kontami kredytowymi. Jak wspomniałem powyżej, wierzyciele używają więcej informacji niż Twój numer PESEL do identyfikacji Ciebie i Twoich poprzednich kont.
 • Firma obiecuje, że będziesz mógł uzyskać nowy kredyt za pomocą CPN. Nikt nie może zagwarantować, czy wierzyciel przyjmie czy odrzuci wniosek na jakiejkolwiek podstawie.

Czy istnieje prawdziwy numer CPN?

Niektóre źródła podają, że numer CPN można legalnie uzyskać, konsultując się z prawnikiem. Twój prawnik przypuszczalnie może następnie złożyć wniosek o numer CPN od Social Security Administration w Twoim imieniu. Wszystko, co musisz zrobić, to mieć ważny powód i wypełnić jakąś dokumentację.

Jednak według Jaya Mayfielda, starszego specjalisty ds. Publicznych w FTC, CPN po prostu nie są legalne. Ale ponieważ na rynku jest tak wiele dezinformacji, „obszar jest gotowy na oszustów – powiedział.

Jeśli numery CPN są fałszywe, jak inaczej mogę chronić się przed kradzieżą tożsamości?

Jeśli pomysł CPN przemawia do Ciebie tylko dlatego, że chcesz zachować swoją prywatność i zmniejszyć ryzyko kradzieży tożsamości, możesz zastosować kilka środków, aby chronić się bez wpadania w oszustwo CPN:

 • Niszcz poufne dokumenty, gdy nie są już potrzebne: jednym z najłatwiejszych sposobów, w jaki złodziej tożsamości może usunąć Twoje dane osobowe, jest wyrzucenie ich z kosza.
 • Oszczędnie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi: hakerzy mogą stosunkowo łatwo ukraść dane osobowe wysyłane lub odbierane przez publiczne połączenie Wi-Fi. Jeśli to możliwe, zaczekaj, aż wrócisz do domu lub skorzystasz z innego zaufanego połączenia, aby zrobić zakupy i zrobić zakupy.
 • Mądrze wybieraj hasła: eksperci zalecają używanie haseł składających się z kilku liter, cyfr i znaków, a nie prostych słów, które można znaleźć w słowniku. Powinieneś także powstrzymać się od używania tego samego hasła w całej sieci.
 • Podchodź sceptycznie do podejrzanych rozmów telefonicznych, e-maili, SMS-ów lub innych niezamówionych próśb o podanie danych osobowych. Pamiętaj, że oszuści mogą podszywać się pod przedstawicieli instytucji, którym możesz zaufać, a nawet za przyjaciół i rodzinę.
 • Rozważ usługę ochrony przed kradzieżą tożsamości: chociaż z pewnością dobrym pomysłem jest samodzielne monitorowanie dowolnego konta bankowego lub kredytowego, możesz pójść o krok dalej i skorzystać z usługi ochrony przed kradzieżą tożsamości, zwanej również usługą monitorowania kredytu, Święty spokój. Usługi te mogą ostrzegać Cię o szeregu rzeczy, w tym o utworzeniu nowych kont kredytowych lub publicznych rejestrów z Twoimi informacjami. Zapewniają również ubezpieczenie od kradzieży tożsamości, aby chronić Cię przed wydatkami, które możesz ponieść podczas naprawy sytuacji.

Istnieje również możliwość zmiany numeru ubezpieczenia społecznego w Administracji Ubezpieczeń Społecznych, ale wymagania w tym zakresie są niezwykle surowe, a powszechne obawy dotyczące kradzieży tożsamości nie spełniłyby kryteriów. W rzeczywistości wiele ofiar kradzieży tożsamości nadal nie będzie mogło zmienić swoich numerów, chyba że cierpią z powodu ciągłych szkód z powodu ciągłego niewłaściwego wykorzystywania ich pierwotnego numeru. Nawet wtedy „używanie nowego numeru nie gwarantuje nowego startu, ostrzega SSA.

Unikaj więzienia, rezygnując z fałszywych CPN

Niestety, pozbycie się złej historii kredytowej nie jest tak łatwe, jak użycie nowego numeru zamiast numeru ubezpieczenia społecznego we wnioskach kredytowych. W rzeczywistości, bez względu na to, co powie firma używanie tak zwanego CPN zamiast numeru SSN na takich dokumentach jest przestępstwem. Z tego samego powodu używanie dowolnego numeru zamiast numeru PESEL jest również przestępstwem wyłącznie ze względu na obawy dotyczące prywatności.

Masz prawo odmówić wydania numeru SSN w przypadku wniosków kredytowych. Oczywiście wierzyciel ma również prawo odrzucić wniosek z tego powodu. Ale jeśli w grę wchodzi wujek Sam – pomyśl o złożeniu podatków, złożeniu wniosku o bezrobocie, zakupie broni lub po prostu zarejestrowaniu pojazdu – będziesz musiał użyć numeru PESEL.

Konkluzja? Jeśli ktoś próbuje podać numer CPN (lub numer SCN) jest z jakiegokolwiek powodu dobrym pomysłem, nie odchodź. Biegać.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy