Co to jest „dobra” stopa procentowa pożyczki studenckiej?

17 lutego 2021

Przeglądając oferty kredytów studenckich, znajdziesz kilka liczb, na które należy zwrócić uwagę. Głównym z nich jest kwota główna pożyczki, czyli kwota, którą pożyczkodawca jest skłonny Ci udzielić. Jednak równie ważna jest RRSO czy stopa procentowa. Ale skąd wiesz, jakie jest „dobre oprocentowanie kredytu studenckiego?

Co decyduje o stopie procentowej

Jakie jest dobre oprocentowanie kredytu studenckiego? Przed złożeniem wniosku o pożyczkę ważne jest, aby zrozumieć, od czego zależy Twoje oprocentowanie. W przypadku federalnych pożyczek studenckich, takich jak bezpośrednie subsydiowane pożyczki i bezpośrednie niesubsydiowane pożyczki otrzymywane za pośrednictwem FASFA i CSS, stopy procentowe są ustalane przez rząd. Tylko Kongres i prawo federalne zmieniają stopy procentowe.

Z drugiej strony, prywatne kredyty studenckie są ustalane przez instytucję, głównie banki i spółdzielcze kasy pożyczkowe. Każdy pożyczkodawca ma inne wymagania i kryteria, które decydują o oferowanej stopie procentowej. W przypadku większości studentów bez pracy lub możliwości spłaty pożyczki najprawdopodobniej będziesz podpisywać pożyczkę wspólnie. Zwykle jest to rodzic lub opiekun. Oprocentowanie jest następnie określane przez Ciebie lub Twojego współgospodarza, dochód, zadłużenie i zdolność do spłaty kredytu.

Jakie są stopy procentowe pożyczki federalnej?

Kiedy płacisz za studia, przekonasz się, że oprocentowanie pożyczek federalnych jest prawie zawsze niższe niż pożyczek prywatnych. Pożyczki federalne ustalają stopę procentową na cały okres pożyczki, ale faktyczna stopa różni się w zależności od rodzaju pożyczki. Bezpośrednie pożyczki subsydiowane (oprocentowanie rozpoczyna się po zakończeniu szkoły) i bezpośrednie pożyczki niesubsydiowane (odsetki są naliczane natychmiast), obie mają takie same stawki dla studentów: 3,76%. Kurs będzie obowiązywał do 1 lipca 2017 r. Jeśli ktoś zmieni prawo po tej dacie, kurs ulegnie zmianie.

Odrębne są stopy procentowe dla bezpośrednich subsydiowanych pożyczek dla absolwentów (5,31%) i bezpośrednich pożyczek PLUS dla rodziców, doktorantów i studentów (6,31%).

Jakie są stopy procentowe pożyczek prywatnych?

Chociaż oprocentowanie pożyczek federalnych będzie na ogół niższe niż pożyczki prywatne, kwota pożyczki federalnej może nie wystarczyć na pokrycie całego czesnego. W takim przypadku wielu studentów korzysta z prywatnych pożyczek. Obecnie średnia branżowa dla tych pożyczek wynosi od 9% do 12%, ale w wielu przypadkach można znaleźć niższe stawki.

Istotne jest również sprawdzenie, czy pożyczka prywatna ma stałą czy zmienną RRSO. Stała stopa procentowa nie zmieni się w okresie życia pożyczki, podczas gdy zmienna stopa procentowa będzie się zmieniać wraz z rynkiem. W niektórych przypadkach zmienne stopy procentowe mogą początkowo wynosić zaledwie 3%, czyli mniej niż pożyczka federalna, ale nie utrzymają tej stopy. Na przykład mogą wzrosnąć do 10% za kilka lat. Możliwe jest znalezienie niskiego stałego oprocentowania, ale to naprawdę zależy od zdolności Twojego lub Twojego współgpigenta do spłaty zadłużenia.

Czym więc jest dobre oprocentowanie pożyczki studenckiej?

Znalezienie „dobrej stopy kredytu studenckiego może być trudne. Rząd, banki i spółdzielcze kasy pożyczkowe dają różne możliwości. Spójrz dalej niż podana kwota kredytu głównego i stopa procentowa. Nie bierz pierwszej przedstawionej Ci pożyczki. Przeprowadzając badania, możesz dowiedzieć się, czy jest to najlepsza dostępna opcja dla Ciebie i Twojej rodziny.

Skorzystaj z bezpłatnej wyszukiwarki pożyczek studenckich College Raptor, aby porównać pożyczkodawców i stopy procentowe obok siebie!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy