Co to jest dobra ocena kredytowa w Kanadzie?

17 lutego 2021
Category: Zastaw Domu

Wygląda na to, że w dzisiejszych czasach wszyscy mówią o ocenach kredytowych. Jest to szczególnie prawdziwe w dzisiejszej Kanadzie, ponieważ około 71 procent kanadyjskich rodzin ma jakiś rodzaj długu. Może to być kredyt hipoteczny, pożyczka na pojazd, dług studencki lub inne zobowiązanie.

Wyniki kredytowe są jednym z czynników, które pożyczkodawcy rozważą, patrząc na twoją sytuację finansową. Może to wpłynąć na możliwość zakupu lub leasingu samochodu, zakwalifikowania się do kredytu hipotecznego lub uzyskania korzystniejszych pożyczek. Im lepsza ocena kredytowa, tym większa elastyczność finansowa.

Ale jeśli nie znasz systemu, skąd wiesz, czy Twoja zdolność kredytowa jest dobra, zła lub gdzieś pośrodku? A dlaczego to ma znaczenie? Przyjrzyjmy się, co to jest dobra ocena kredytowa w Kanadzie i jak możesz sprawić, by ocena kredytowa działała dla Ciebie.

Co to są oceny zdolności kredytowej i kto je tworzy w Kanadzie?

Twój raport kredytowy podsumowuje Twoją historię kredytową i zaczyna się, kiedy po raz pierwszy pożyczasz pieniądze lub ubiegasz się o kredyt. Informacje o twoich kontach są wysyłane do kanadyjskich biur kredytowych przez twoich wierzycieli, takich jak banki, spółdzielcze kasy pożyczkowe, detaliści i inni pożyczkodawcy.

TransUnion i Equifax to dwa główne kanadyjskie biura informacji kredytowej, które zbierają, przechowują i udostępniają informacje o korzystaniu z kredytu.

Jaki jest zakres zdolności kredytowej w Kanadzie?

Zakres oceny kredytowej może wynosić od 300 na najniższym końcu do 900 w najwyższym punkcie. Im wyższy wynik, tym łatwiej zakwalifikujesz się do produktów finansowych. Pożyczkodawcy szukają pożyczkobiorców, którzy są mniej skłonni do niespłacania pożyczek na podstawie ich zdolności kredytowej.

Zgodnie z ogólną zasadą, oto kategorie ocen kredytowych i sposób ich uszeregowania:

300 do 559 – słaba ocena kredytowa; będziesz miał trudności z uzyskaniem zezwoleń i będziesz miał wysokie odsetki od wszelkich pożyczek

Od 560 do 649 – uczciwa ocena kredytowa; możesz uzyskać zgody, ale ogranicz się do bezpiecznych opcji kredytowych

650 do 724 – dobry wynik kredytowy; znacznie bardziej prawdopodobne jest uzyskanie zezwoleń i rozsądnych stóp procentowych

725 do 759 – Bardzo dobra ocena kredytowa; będziesz mieć preferowane stawki i więcej pozytywnych zatwierdzeń

760+ – Doskonała ocena kredytowa; jesteś w elitarnej kategorii z maksymalnymi opcjami kredytowymi.

Jaka jest średnia zdolność kredytowa Kanady?

Według TransUnion, średnia zdolność kredytowa Kanadyjczyka wynosi około 650. Poziom ten uznawany jest przez pożyczkodawców za dobry. A pożyczkobiorcy z pozycją 650 zazwyczaj kwalifikują się do uzyskania potrzebnych im produktów finansowych. Jednak zawsze lepiej jest mieć wyższą zdolność kredytową, aby uzyskać najlepsze dostępne stawki i jeszcze większą elastyczność.

Jak biura kredytowe oceniają Twoją zdolność kredytową?

Biura kredytowe opierają swoje obliczenia na kilku czynnikach, do których należą:

 • Twoja historia kredytowa
 • Od jak dawna korzystasz z kredytuIle masz obecnie długuCzy spóźniłeś się z płatnościami za pożyczki lub karty kredytoweNiezależnie od tego, czy osiągnąłeś maksymalną dostępną kwotę kredytu, czy tylko jego część.Przykłady, w jaki sposób biura informacji kredytowej dokonują oceny, są dostępne na stronach internetowych TransUnion i Equifax.

  Jaka jest dobra ocena kredytowa w Kanadzie dla kredytu hipotecznego?

  Ubiegając się o kredyt hipoteczny, główne kanadyjskie instytucje finansowe szukają zdolności kredytowej w przedziale 600-700 lub wyższym. Jednak twoja zdolność kredytowa jest tylko jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Pożyczkodawca przyjrzy się również twojej zdolności zarobkowej i innym zobowiązaniom, które mogą wpłynąć na twoją zdolność do rzetelnego spłaty kredytu hipotecznego.

  Jeśli twoja zdolność kredytowa spadnie poniżej docelowego zakresu, dostępne są inne opcje. Mniejsze instytucje lub pożyczkodawcy za pośrednictwem pośrednika hipotecznego mogą pomóc w uzyskaniu kredytu hipotecznego.

  Od jakiej zdolności kredytowej zaczynasz?

  Na początku oceny kredytowe zaczynają się od 300 i idealnie przesuwają się w górę w miarę tworzenia historii kredytowej. W dzisiejszym cyfrowym świecie praktycznie niemożliwe jest funkcjonowanie bez karty kredytowej. Rezerwacje hotelowe są realizowane za pomocą karty kredytowej. Kupowanie przedmiotów przez Internet wymaga karty kredytowej. Więc nawet jeśli wolisz życie za gotówkę, stało się to dziś niemożliwe w Kanadzie.

  Jeśli nie masz historii kredytowej lub potrzebujesz odbudować swój kredyt, rozsądnie byłoby otworzyć zabezpieczone konto karty kredytowej. W przeciwieństwie do niezabezpieczonych kart, wpłacasz depozyt z góry, który określa limit Twojej karty. Następnie możesz z niej korzystać jak z każdej innej karty kredytowej. Dostawca zabezpieczonej karty kredytowej zgłasza Twoje nawyki płatnicze do biur kredytowych. Opierając się na utrzymaniu dobrego stanu konta poprzez spełnienie wymagań dotyczących ponownych płatności, stworzysz pozytywną historię kredytową i zbudujesz wyższą zdolność kredytową.

  Dla młodych ludzi czasami trudno jest zacząć budować pozytywną historię kredytową. Niektóre z najlepszych kroków to otwarcie konta bankowego, uzyskanie karty kredytowej i utrzymanie jej dobrej kondycji. Pełne comiesięczne płatności (lub przynajmniej minimalna płatność) i otrzymanie stałej pracy to również zalety. Wszelkie pominięte płatności spowodują złą historię kredytową. Jest to więc ważny moment, aby zwrócić uwagę na harmonogram płatności.

  Jak długo informacje pozostają w Twoim raporcie kredytowym?

  Pozytywne informacje o Twojej historii kredytowej mogą być przechowywane na koncie w nieskończoność. To dobre dla twojego ogólnego wyniku kredytowego. Negatywne informacje, takie jak nieodebrane płatności lub niespłacone pożyczki, mogą być przechowywane przez określony czas.

  Ogólnie rzecz biorąc, negatywne informacje pozostają w Twoim raporcie kredytowym przez sześć lat. Jednak niektóre informacje mogą pozostawać przez krótszy lub dłuższy okres. Może to być po prostu brak płatności lub bardziej złożone sprawy, takie jak konta wysłane do agencji windykacyjnej lub ogłoszenie upadłości. Negatywne informacje w raporcie kredytowym mogą zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej.

  To, jak długo negatywne informacje pozostają w Twoim raporcie, może się różnić w zależności od rodzaju informacji finansowych, miejsca Twojej lokalizacji (prowincja / terytorium) oraz biura informacji kredytowej, które utworzyło raport.

  Jak długo trwa budowanie kredytu?

  Nie ma skrótu do ustalenia historii kredytowej i poprawy zdolności kredytowej. Nie daj się nabrać na roszczenia podejrzanych firm, które twierdzą, że są w stanie szybko zwiększyć Twój wynik. Tylko Twoi bezpośredni wierzyciele mogą aktualizować informacje w Twoim pliku kredytowym na podstawie Twojej aktywności.

  Jak mogę szybciej zbudować kredyt w Kanadzie?

  Płać rachunki na czas co miesiąc

  Najważniejszym sposobem na zbudowanie dobrej zdolności kredytowej jest terminowe regulowanie rachunków każdego miesiąca i opłacanie wszystkich rachunków. Wierzyciele szukają spójnych, wiarygodnych płatności, które wskazują, że możesz odpowiedzialnie zarządzać kredytem. Jeśli posiadasz saldo na karcie kredytowej z miesiąca na miesiąc, pamiętaj, aby co najmniej spłacać minimum miesięcznie na czas. Nawet jedna nieodebrana płatność może zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej.

  Jeśli spodziewasz się rabatu za zwrócony przedmiot, nie wstrzymuj płatności na swoją kartę kredytową w oczekiwaniu na rabat. Musisz mieć dobrą opinię u wystawcy karty kredytowej lub sprzedawcy. Zasilą Twoje konto po otrzymaniu rabatu. Ale jeśli myślisz: „Nie muszę tego płacić, ponieważ nie jest to uczciwa opłata, to zaszkodzisz swojej zdolności kredytowej.

  Nie zapominaj, że te wskazówki dotyczą wszystkich rachunków, nie tylko kart kredytowych. Jeśli masz abonament na telefon komórkowy i zalegasz z płatnościami, zostanie to zgłoszone i wpłynie na Twój wynik. Uważnie śledź swoje zobowiązania i kontroluj płatności.

  Jeśli martwisz się, że możesz zapomnieć o terminowych płatnościach, skonfiguruj automatyczne płatności z konta bankowego, aby złagodzić stres.

  W ekstremalnych okolicznościach, takich jak pandemia koronawirusa, jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie dokonywać regularnych płatności, skontaktuj się z pożyczkodawcą. Lepiej jest zgłosić problem z góry. Nie czekaj, aż przegapisz płatności, które obniżą Twoją zdolność kredytową. Szczególnie w wyjątkowych okresach pożyczkodawcy są otwarci na specjalne ustalenia i odroczone płatności.

  Nie wydawaj na maksaJest coś, czego wielu Kanadyjczyków nie zdaje sobie sprawy. Jeśli saldo Twojej karty kredytowej przekracza limit, a co miesiąc płacisz minimum, szkodzi to Twojej zdolności kredytowej. Utrzymywanie sald na niższym poziomie niż to, co jest dostępne, będzie wyglądać lepiej dla biur kredytowych. Zaleca się, aby saldo nie przekraczało 50% limitu karty kredytowej.

  Jeśli okaże się, że używasz pieniędzy z jednej karty kredytowej, aby spłacić minimalne saldo na innych kartach, jest to znak ostrzegawczy, że jesteś nadmiernie przedłużony. Przyjrzyj się swojej ogólnej sytuacji finansowej i zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby spłacić pożyczki o wysokim oprocentowaniu.

  Nie bierz za dużo kredytuTo jest trudne. Wielu pożyczkodawców promuje posiadanie karty i wysyła listy z informacją o prekwalifikacji do potencjalnych klientów. Bądź ostrożny, ponieważ ubieganie się o wiele kart kredytowych lub innych środków finansowych w krótkim czasie może zostać odebrane negatywnie przez biura kredytowe. Za każdym razem, gdy pożyczkodawca prosi o sprawdzenie twojego kredytu lub wyciągnięcie raportu na temat twojego kredytu, jest to „trafienie w pliku kredytowym. Zbyt częste kontrole mogą sprawiać wrażenie, że wystąpił problem, co czyni Cię mniej atrakcyjną perspektywą.

  Jakie rzeczy mogą uszkodzić moją zdolność kredytową?

  Oto podsumowanie rzeczy, które mogą zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej, a których powinieneś unikać:

  • Zbyt wiele wniosków kredytowych
  • Zbyt wiele (lub zbyt mało) otwartych rachunków

   kredytowych

   Wysokie saldo na karcie kredytowej Wysokie saldo pożyczek

   Spóźnione lub nieodebrane płatnościBrak płatności podczas kwestionowania opłatyBrak powiadomienia pożyczkodawcy, gdy płatności są zagrożoneKto może zobaczyć i korzystać z Twojego raportu kredytowego?

   W Kanadzie obowiązują zasady dotyczące tego, kto może zobaczyć Twój raport kredytowy i jak można wykorzystać te informacje. Jak można się spodziewać, do raportu kredytowego mogą mieć dostęp firmy, w tym banki, spółdzielcze kasy pożyczkowe, firmy obsługujące karty kredytowe, firmy leasingowe oraz sprzedawcy. Niektóre, które mogą nie być tak oczywiste, to firmy telefoniczne, firmy ubezpieczeniowe, rząd, pracodawcy i właściciele mieszkań. Jeśli masz kredyt hipoteczny lub linię kredytową pod zastaw domu, można to również śledzić w raporcie kredytowym. Informacje dotyczące kredytu hipotecznego mogą być wykorzystywane przez biuro informacji kredytowej podczas obliczania zdolności kredytowej w Kanadzie.

   Twoja historia kredytowa może mieć wpływ nie tylko na takie działania, jak pożyczanie pieniędzy czy dążenie do podwyższenia limitu karty kredytowej. Może to również wpłynąć na Twoją zdolność do wynajęcia mieszkania, zakwalifikowania się do awansu lub rozważenia przyjęcia nowej pracy.

   Oczywiście rozsądnie jest pracować nad uzyskaniem pozytywnej oceny kredytowej i pozostać na bieżąco ze swoimi nawykami jako pożyczkobiorcy.

   Jak sprawdzić zdolność kredytową w Kanadzie?

   Ważne jest, aby informacje przechowywane i udostępniane przez biura informacji kredytowej były dokładne. Czasami rekordy kredytowe z przeszłości mogą nie zostać wyczyszczone, na przykład kiedy spłacasz samochód. Aby upewnić się, że Twoje bieżące zobowiązania są zapisane i dokładne, możesz poprosić o raport zdolności kredytowej od Equifax Canada (zwany ujawnieniem pliku kredytowego) i TransUnion Canada (zwany ujawnieniem informacji konsumenckich). Zwykle raz w miesiącu możesz otrzymać bezpłatny raport oceny zdolności kredytowej w Kanadzie.

   Częstsze sprawdzanie raportu kredytowego wiąże się z opłatą. Jednak niektóre banki zachęcają ludzi do bycia na bieżąco z wynikami kredytowymi, udostępniając link do bezpłatnych sprawdzeń zdolności kredytowej na stronie internetowej banku. Teraz łatwo jest mieć oko na raportowanie biura kredytowego, pracując nad doskonałą oceną.

   Kiedy żądasz raportu dotyczącego zdolności kredytowej, nie ma to żadnego wpływu na twoją zdolność kredytową, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy pożyczkodawcy sprawdzają Twój plik.

   Czego szukaćPo uzyskaniu dostępu do raportów kredytowych sprawdź, czy Twoje dane osobowe są poprawne w obu biurach. Upewnij się, że informacje o koncie są aktualne i dokładne oraz że w Twoim pliku nie ma żadnych „szkieletów przeszłości kredytowej. Jeśli zauważysz błędy na swoim koncie, będziesz musiał skontaktować się z pożyczkodawcą. Jeśli wierzyciele nie są pomocni, możesz bezpośrednio zgłosić spór do biura informacji kredytowej.

   Kolejną korzyścią płynącą z monitorowania raportów kredytowych jest unikanie kradzieży tożsamości. Sprawdź, czy wszelkie zapytania dotyczące Twojego konta należą do Ciebie i czy ktoś inny nie próbował uzyskać dostępu do kart kredytowych lub innych pożyczek pod Twoim nazwiskiem.

   Ponieważ w miarę zaciągania nowych pożyczek lub spłacania rzeczy może się zmieniać, ważne jest, aby regularnie prosić o raport kredytowy – przynajmniej raz w roku. Może stanie się to tradycją na specjalną okazję, abyś pamiętał. Wszystkiego najlepszego – utrzymujesz dobrą zdolność kredytową w Kanadzie!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy