Cel banków

17 lutego 2021
Category: Konta Bankowego

Bank to instytucja finansowa, która zajmuje się pożyczaniem i udzielaniem pożyczek. Banki przyjmują depozyty klientów w zamian za płacenie klientom rocznych odsetek. Następnie bank wykorzystuje większość tych depozytów do udzielania pożyczek innym klientom. Różnica między dwoma stopami procentowymi to w rzeczywistości marża zysku dla banków. Banki odgrywają ważną rolę w gospodarce, oferując usługi osobom pragnącym oszczędzać. Banki odgrywają również ważną rolę w oferowaniu finansowania firmom, które chcą inwestować i rozwijać się. Te pożyczki i inwestycje biznesowe są ważne dla umożliwienia wzrostu gospodarczego.

Główny cel banków
 • Dbaj o bezpieczeństwo pieniędzy dla klientów
 • Oferuj klientom odsetki od depozytów, pomagając chronić pieniądze przed utratą wartości przed inflacją.Pożyczanie pieniędzy firmom, klientom i nabywcom domów.Oferowanie porad finansowych i powiązanych usług finansowych, takich jak ubezpieczenia1. Bezpieczeństwo depozytówBanki są postrzegane jako bezpieczne miejsce do deponowania pieniędzy. Trzymanie wszystkich oszczędności w formie gotówki pod łóżkiem byłoby niepraktyczne i ryzykowne. W średniowieczu ludzie często płacili wczesnym bankom (np. Rycerzom Templariuszy), aby chronić swoje pieniądze i aktywa. Oszczędza to także ludziom zmartwień o pieniądze. W Wielkiej Brytanii banki komercyjne są gwarantowane przez Bank of England jako pożyczkodawcę ostatniej instancji. Dlatego konsumenci postrzegają je jako bezpieczne miejsca do deponowania pieniędzy.

  2. Odsetki od depozytówBanki komercyjne płacą odsetki od depozytów. W przypadku rachunków bieżących może to być bardzo niskie, ale w przypadku rachunków oszczędnościowych oprocentowanie może być znaczne. W okresie inflacji oprocentowanie depozytów jest bardzo ważne dla utrzymania realnej wartości Twoich oszczędności. Na przykład, jeśli inflacja wynosi 4%, to trzymanie gotówki spowoduje spadek wartości oszczędności. Jeśli jednak bank płaci oprocentowanie w wysokości 6%, to realna wartość Twoich oszczędności wzrośnie. Dla niektórych klientów, takich jak emeryci, odsetki od oszczędności bankowych mogą być ważnym źródłem dochodu.

  Różne rodzaje rachunków bankowych
 • Rachunek bieżący (rachunek bieżący w USA) To konto bankowe umożliwia łatwy i szybki dostęp do pieniędzy. Klient może wypłacić pieniądze w jednej chwili i będzie miał takie funkcje, jak karta debetowa i punkty gotówkowe. Oprocentowanie rachunku bieżącego jest zwykle bardzo niskie, ponieważ bank musi utrzymywać wystarczającą płynność, aby zaspokoić popyt klientów na wycofanie się.
 • Konto oszczędnościowe (konto lokaty terminowej) Konta oszczędnościowe zazwyczaj mają ograniczenia co do kwoty, jaką można wypłacić od razu. Często banki wymagają pewnego powiadomienia (np. Siedmiu dni), aby zapłacić żądane pieniądze. Dzięki temu banki mogą płacić wyższe oprocentowanie, ponieważ bank potrzebuje mniej płynności.3. PożyczkiBank może stać się bardziej rentowny, wykorzystując procent swoich depozytów do pożyczania innym klientom. Jeśli bank płaci 2% od depozytów bankowych, ale pożycza pieniądze firmom i konsumentom po 6%, może osiągnąć większy zysk ze swoich depozytów. Bank musi tylko utrzymywać wystarczającą płynność, aby sprostać żądaniom klientów w zakresie wypłacania pieniędzy.

  Różne rodzaje kredytów bankowychRóżne oprocentowanie różnych rodzajów pożyczek.

  Pożyczki bankowe obejmują zarówno niezabezpieczone pożyczki osobiste, jak i zabezpieczone pożyczki hipoteczne. Niezabezpieczone pożyczki mają zwykle wyższe oprocentowanie ze względu na czynnik ryzyka. Zabezpieczone kredyty hipoteczne są oprocentowane niżej, ale mogą być udzielane ponad 30 lat lub dłużej.

  1. Pożyczka osobista – W takim przypadku bank może zlecić spłatę kredytu na kilka lat. Pożyczka może być niezabezpieczona przed jakimikolwiek aktywami, takimi jak dom. Pożyczki osobiste mogą być przeznaczone na duży zakup, taki jak samochód, lub w szczególności w celu sfinansowania kariery lub poprawy edukacji.
  2. Pożyczka biznesowa – pożyczka dla firmy na inwestycje i rozszerzenie działalności.Kredyt hipoteczny – jest to specjalny rodzaj kredytu, w ramach którego bank udziela kredytu na zakup domu. Zwykle klient będzie musiał wpłacić kaucję na dom, np. 10% kredytu. Bank jest prawnym właścicielem domu do czasu zakończenia przez kredytobiorców spłaty rat kredytu hipotecznego w okresie 20-40 lat. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zwykle stosunkowo niskie, ponieważ kredyt jest zabezpieczony wartością domu. Jednak w przypadku 30-letnich kredytów hipotecznych nabywcy domu będą zazwyczaj płacić więcej odsetek niż całkowity koszt domu.Przekroczenie konta bankowego. Bank może uzgodnić debet z klientami. Dzięki temu mogą szybko i wygodnie pożyczyć pieniądze w krótkim terminie. Jednak dozwolona kwota jest raczej niewielka.4. Inne funkcjeBanki mogą również oferować konsumentom inne funkcje, takie jak:

   • Natychmiastowy dostęp do gotówki (dziura w ścianie bankomatu)
   • Doradztwo w sprawach finansowychMetody dokonywania płatności międzynarodowych. Coraz częściej banki oferują elektroniczne przekazy pieniężne za pośrednictwem systemów takich jak BACSOferowanie klientom ofert specjalnych, w tym ubezpieczenie podróżne. Coraz więcej rachunków bieżących obejmuje szereg dodatków, takich jak bezpłatne ubezpieczenie podróżne, bezpłatne członkostwo w AABankowość w Wielkiej Brytanii jest bardzo dochodowym przedsięwzięciem, ponieważ brakuje tam konkurencji. Rynek jest zdominowany przez 10 największych banków, w szczególności 5 dużych banków.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy