Być może słyszałeś, że LIBOR odchodzi. Oto, co musisz wiedzieć o LIBOR i pożyczkach o zmiennym oprocentowaniu

17 lutego 2021
Category: Pożyczki Osobiste

Oczekuje się, że jakiś czas po 2021 r. LIBOR zostanie wycofany. Ta zmiana wpłynie na niektóre pożyczki o regulowanym (lub zmiennym) oprocentowaniu i linie kredytowe, takie jak kredyty hipoteczne o regulowanym oprocentowaniu (ARM), odwrócone kredyty hipoteczne, linie kredytowe pod zastaw domu, karty kredytowe, kredyty samochodowe, pożyczki studenckie i wszelkie inne pożyczki osobiste LIBOR jako indeks.

Co to jest LIBOR?

LIBOR to indeks powszechnie stosowany przy ustalaniu stopy procentowej dla wielu konsumenckich produktów finansowych o zmiennej stopie procentowej. Indeks to wzorcowa stopa procentowa, która odzwierciedla warunki rynkowe.

Wiele różnych produktów o regulowanym oprocentowaniu wykorzystuje LIBOR. ARM są najbardziej powszechne. Szacuje się, że jest to 1,3 biliona dolarów

w kredytach konsumenckich oprocentowanych w oparciu o LIBOR. Większa część zadłużenia dotyczy hipotek mieszkaniowych.

Kiedy i dlaczego odchodzi LIBOR?

że nie może zagwarantować dostępności LIBOR-a po zakończeniu 2021 roku. Na całym świecie rządy i instytucje finansowe pracują nad znalezieniem alternatyw.

Co zastąpi LIBOR?

aby ułatwić prawdopodobne przejście od LIBOR. ARRC składa się z różnorodnego zestawu podmiotów sektora prywatnego oraz szerokiego wachlarza podmiotów sektora oficjalnego (w tym organów regulacyjnych, takich jak CFPB) jako członków bez prawa głosu z urzędu. ARRC zalecił indeks zwany Secured Overnight Financing Rate (SOFR) jako zalecaną alternatywę dla LIBOR i opublikował plan przejścia w celu promowania korzystania z SOFR na zasadzie dobrowolności.

Jak indeks wpływa na moje oprocentowanie?

W przypadku pożyczek o regulowanym oprocentowaniu i linii kredytowych pożyczkodawcy zazwyczaj obliczają stopę procentową za pomocą dwóch liczb: indeksu i marży. Indeks jest wzorcową stopą procentową, która odzwierciedla warunki rynkowe i zmiany w zależności od rynku. Na rynku jest wiele indeksów. Obecnie powszechne indeksy obejmują LIBOR, US Prime Rate i Constant Maturity Treasury Index (CMT). Możesz sprawdzić stawki dla popularnych indeksów w gazetach lub w Internecie.

Marża to liczba punktów procentowych dodanych do indeksu przez pożyczkodawcę w celu uzyskania całkowitej stopy procentowej.

Indeks + Marża = Twoja stopa procentowa

Na przykład, możesz mieć kredyt hipoteczny ze stopą procentową LIBOR plus 2 procent. Lub możesz mieć kartę kredytową z oprocentowaniem równym US Prime Rate plus 9 procent.

Co muszę wiedzieć, jeśli mam pożyczkę lub linię kredytową opartą na LIBOR?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy może to mieć wpływ na twoją pożyczkę lub linię kredytową, zapoznaj się z umową pożyczki. Twoja umowa pożyczki zawiera informację, czy stopa procentowa jest stała czy zmienna. Jeśli można to zmienić, umowa powinna zawierać listę indeksu używanego do obliczenia stopy procentowej.

Jeśli masz pytania dotyczące wpływu tego przejścia na twoją pożyczkę lub linię kredytową, możesz zadzwonić do pożyczkodawcy lub podmiotu obsługującego, aby uzyskać więcej informacji. Ponieważ pożyczkodawcy i podmioty obsługujące obecnie planują to przejście, mogą w tej chwili nie mieć odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Więcej informacji będzie dostępnych w miarę zbliżania się okresu przejściowego.

A jeśli kupuję nową pożyczkę lub linię kredytową o zmiennym oprocentowaniu?

Podobnie jak w przypadku każdej innej decyzji finansowej, zadawaj pytania i rozważ opcje, zanim zgodzisz się na warunki pożyczki:

 • Poproś o wycenę od co najmniej trzech różnych pożyczkodawców.
 • Zapytaj pożyczkodawców o różne oferowane przez nich opcje pożyczki, w tym opcje o stałym oprocentowaniu.Jeśli rozważasz pożyczkę o zmiennej stopie procentowej, upewnij się, że wiesz, jaka może być Twoja maksymalna rata i że Cię na to stać.A jeśli mam inne pytania dotyczące pożyczek?

  Jeśli masz inne pytania dotyczące pożyczek z regulowanym oprocentowaniem lub linii kredytowych, możesz znaleźć odpowiedzi na stronie Ask CFPB. Tematy obejmują:

  Jeśli obawiasz się przyznania pożyczki, skontaktuj się z pożyczkodawcą lub osobą obsługującą. Jeśli masz kredyt hipoteczny, możesz również skontaktować się z doradcą mieszkaniowym zatwierdzonym przez HUD podnumerem (800) 569-4287lub https://www.consumerfinance.gov/find-a-housing-counselor/.

  Jeśli myślisz o refinansowaniu pożyczki lub linii kredytowej, uzyskanie nowej pożyczki wiąże się z kosztami, korzyściami i ryzykiem. Pamiętaj, aby porównać rodzaje pożyczek i pożyczkodawców.

  Jeśli masz problem z pożyczką lub linią kredytową, spróbuj skontaktować się z pożyczkodawcą lub osobą obsługującą i sprawdź, czy mogą rozwiązać Twój problem. Możesz również złożyć skargę do CFPB, a my postaramy się uzyskać odpowiedź.

  aby pobrać wersję tego bloga w formacie PDF.

  Dołącz do rozmowy. Śledź CFPB na Twitterze

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy