Bitcoin spadający do 0 $ podczas krachu cenowego zostanie zapisany przez giełdy?

17 lutego 2021

W dzisiejszych czasach każdy spadek ceny Bitcoinów jest przypomnieniem „Czarnego Czwartku. 12 marca cena największej kryptowaluty na rynku spadła o ponad 50 procent do najniższego poziomu od 12 miesięcy i była największym jednodniowym spadkiem w ciągu siedmiu lat.

Pomimo wagi i szybkości spadku nie został on zapamiętany jako kolejny spadek cen. Ponieważ spadek cen koncentrował się na oknach godzinowych, a nie dziennych, wielu traderów, mających nadzieję na wykorzystanie zmienności, rzuciło się na giełdy instrumentów pochodnych, które charakteryzowały się wysokim poziomem lewarowania.

Ze względu na nagły wolumen i zmienność niektóre giełdy nie były w stanie obsłużyć wolumenu. W szczególności zasygnalizowano rzekome zatrzymanie transakcji podczas spadku cen. BitMEX, giełda instrumentów pochodnych z siedzibą na Seszelach, została wezwana do korzystania z „wyłącznika automatycznego, a później wyjaśniła, że ​​zatrzymanie było spowodowane atakiem DDOS. Wiele osób na kryptowalutowym Twitterze debatowało, czy cena mogłaby spaść do 0 $, gdyby nie nagłe zatrzymanie handlu BitMEX.

Nie trzeba dodawać, że cena Bitcoina gwałtownie spadła 12 marca, spadek, który sprowadził największą na świecie kryptowalutę pod względem kapitalizacji rynkowej do 3800 USD, był zły.

BitMEX przyjął więcej, niż był w stanie udźwignąć po tym, jak Bitcoin stracił 50 procent swojej wartości, spadając do zaledwie 3800 USD za monetę. W pierwszej godzinie gwałtownego spadku, w której wartość Bitcoina spadła o 17 procent, pozycje warte ponad pół miliarda dolarów były „REKT, większość z nich, co nie powinno być zaskoczeniem, była długa. Według danych z rynków skośnych, w ciągu całego 12 marca BitMEX widział 863 miliony dolarów sprzedaży lub pozycji długich, które zostały zlikwidowane.

Dane z danych śledzenia likwidacji wskazywały, że 12 marca zlikwidowano 10 257,8 BTC na długich pozycjach. Gdy traderzy pospieszyli, by zmienić pozycje i zamknąć kolejne pozycje długie, cena spadła z 5500 USD do zaledwie 3800 USD na niektórych giełdach, przy stosunkowo mniejszej liczbie pozycji długich zlikwidowanych na poziomie 653,3 BTC we wczesnych godzinach 13 marca.

Likwidacje BitMEX | Źródło: pochylenie

Ogromny wolumen obrotu i likwidacje sprawiły, że fundusz ubezpieczeniowy BitMEX spadł do zaledwie 57,39 BTC. Aktywni handlowcy zasugerowali, że handel na giełdzie został zatrzymany.

Patrząc wstecz na wydarzenia z „Czarnego Czwartku i rzekome użycie wyłącznika (pomimo etyki jego używania), inne giełdy znają teraz efekt celowego wstrzymania handlu, ale czy zdecydują się to zrobić? Czy jest sposób na poradzenie sobie z pojedynczą wymianą przy zastosowaniu takiej taktyki?

Jay Hao, dyrektor generalny OKEx, w rozmowie z AMBCrypto stwierdził, że „podejście przyrostowe, a nie postój z bliska, jest lepsze. Takie podejście stworzyłoby „solidny silnik likwidacyjny i obejmowałoby ograniczenia pozycji dla nowych klientów. Jeśli jednak taka sytuacja zdarzy się, gdy cena spada mocno i szybko, a jedna wymiana pociągnie za wtyczkę, lukę wypełnią inne giełdy – powiedział Hao

„Musimy wziąć pod uwagę, że rynek kryptowalut jest uniwersalnie powiązany, a jego płynność jest dzielona. Więc jeśli jedna z głównych giełd ma wyłącznik, podczas gdy inne kontynuują handel, presja wyprzedaży po prostu przeniesie się na inne giełdy

Po wyprzedaży w Czarny Czwartek i zarzutach przeciwko BitMEX, nastąpił widoczny exodus klientów. Przed awarią BitMEX regularnie miał najwyższy wolumen BTC Futures, ale teraz zajmuje czwarte miejsce za Huobi, Binance i OKEx.

Aaron Gong, wiceprezes Binance Futures zasugerował, że użycie wyłącznika na rynku kryptowalut byłoby zaczerpnięte z tradycyjnego scenariusza finansowania. W marcu, gdy pierwsza fala przypadków Covid-19 zaczęła rosnąć, na giełdach nastąpił masowy spadek, a organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych i Indiach wykorzystały wyłączniki automatyczne do zatrzymania rynku.

Jednak Gong powiedział, że takie urządzenie dla rynku kryptowalut musiałoby mieć „właściwą matrycę, biorąc pod uwagę zmienność i brak luk handlowych, jakie ma rynek kryptowalut.

Idąc dalej, pomimo wymiany informacji, że można użyć wyłącznika, jest mało prawdopodobne. Mówiąc prościej, krótkoterminowe korzyści wynikające z używania wyłącznika nie są warte długoterminowych kosztów utraty zaufania klientów i udziału w rynku na rzecz głodnych konkurentów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy