Bank of America kupi Countrywide

17 lutego 2021
Category: Która Jest

Countrywide Financial, niespokojny pożyczkodawca, który stał się symbolem ekscesów, które doprowadziły do ​​kryzysu kredytów hipotecznych subprime, zostaje przejęty przez Bank of America za 4 miliardy dolarów w akcjach.

Dyrektorzy obu firm zatwierdzili porozumienie, które ogłoszono w piątek.

Akcjonariusze mogą być jednak rozczarowani ceną, która jest prawie o 500 mln dol. Niższa niż wartość Countrywide na zamknięcie czwartkowej sesji. Ponieważ jest to transakcja obejmująca wszystkie akcje, inwestorzy ogólnokrajowi skorzystają na wzroście akcji Bank of America, co zrobili w czwartek.

Jako największy amerykański pożyczkodawca hipoteczny, Countrywide pomógł napędzić boom mieszkaniowy, oferując pożyczki kredytobiorcom o wysokim ryzyku. Ale kiedy ceny domów zaczęły spadać w zeszłym roku, a liczba niespłacanych pożyczkobiorców wzrosła, praktyki pożyczkowe Countrywide znalazły się w centrum uwagi ustawodawców, regulatorów i rzeczników konsumentów.

Wraz z narastającą presją finansową, cena akcji Countrywide załamała się w 2007 roku, spadając o 80 procent, tracąc wartość rynkową 20 miliardów dolarów. W tym tygodniu akcje Countrywide spadły jeszcze bardziej, gdy spekulacje na temat ogłoszenia upadłości zawirowały na rynku, czemu firma zaprzeczyła.

Akcje ogólnokrajowe wzrosły w czwartek o 51 procent do 7,75 dolara po wiadomościach o możliwej sprzedaży, ale rok temu nadal spadły o 83 procent.

Bank of America, kierowany przez Kennetha Lewisa, i Countrywide, nadzorowany przez Angelo Mozilo, prowadzili negocjacje przez około miesiąc.

Sprzedaż spółki Countrywide z siedzibą w Calabasas w Kalifornii nie ma wpływu na pożyczkobiorców. Ale podkreślałoby to złożoność i wyzwania finansowe, które ogarnęły branżę hipoteczną – od luźnych standardów kredytowych po luźny nadzór regulacyjny i przecięcie własności domów na Main Street z inżynierią finansową Wall Street.

„Bank of America zawsze chciał większej obecności w bankowości hipotecznej, a Ken Lewis powiedział również, że będzie czekał z zakupem, aż krew zacznie płynąć na ulicach – powiedział Charles Peabody, analityk w Portales Partners w Nowym Jorku. „Mozilo musiał pomyśleć, że istnieje szansa, że ​​Countrywide nie przeżyje.

Według Mortgagedaily.com prawie 150 kredytodawców hipotecznych upadło w zeszłym roku, a 43 zostało przejętych przez zdrowsze instytucje. Banki i domy maklerskie również poniosły ogromne straty, a kilku dyrektorów zarządzających zostało zmuszonych do rezygnacji.

Wraz ze wzrostem liczby przypadków niewypłacalności inwestorzy, którzy kiedyś gromadzili się na ryzykownych kredytach hipotecznych ze względu na wyższe zyski, unikali ich. Kłopoty na rynku mieszkaniowym wywołały także większe obawy o całą gospodarkę i możliwość recesji.

Wiadomość o sprzedaży pojawiła się po tym, jak Countrywide niedawno ujawnił, że 7,2% kredytów w jego portfelu obsługi było zaległych w zeszłym miesiącu, w porównaniu z 4,6% w grudniu 2006 r. W zeszłym miesiącu liczba transakcji Foreclosure również wzrosła ponad dwukrotnie, do 1,44% niespłaconych sald głównych w porównaniu z 0,70% w grudniu 2006.

Dla Bank of America kupno Countrywide to zakład, że może uratować 2 miliardy dolarów inwestycji w akcje uprzywilejowane wyemitowane przez spółkę w sierpniu; Bank of America zapłacił 18 dolarów za akcję za 16 procent udziałów. Ale problemy Countrywide tylko się pogorszyły, pozostawiając Bank of America z dużymi stratami. Akcje Bank of America wzrosły w czwartek o 56 centów do 39,30 USD.

Bank of America przyjmie na siebie znaczące zobowiązania prawne wynikające z praktyk kredytowych Countrywide, jeśli sprzedaż zostanie zakończona.

Countrywide Credit Industries otworzył swoją działalność w Nowym Jorku w 1969 roku, kiedy powstał Mozilo, syn rzeźnika z Bronxu, oraz David Loeb, założyciel firmy zajmującej się bankowością hipoteczną. Na początku lat 90. firma stała się największym pożyczkodawcą domów w kraju. W zeszłym roku stał się pożyczkodawcą o wartości 500 miliardów dolarów z 900 biurami i 200 miliardami dolarów aktywów. Loeb zmarł w 2003 roku.

Oprócz udzielania kredytów hipotecznych Countrywide jest największym z nich obsługującym, nadzorując administrowanie pożyczkami o wartości 1,4 bln USD. Firma posiada również bank nadzorowany przez Office of Thrift Supervision, federalny regulator USA; jednostka ubezpieczeniowa; spółka zależna, która świadczy pożyczkobiorcom usługi związane z zamykaniem pożyczek, takie jak wyceny i certyfikaty powodziowe; oraz makler-dealer, który prowadzi obrót papierami wartościowymi. Zatrudnia 51 000 osób.

Countrywide wykazał spektakularny wzrost zarówno zysków, jak i ceny akcji na przestrzeni lat. Jednak w ostatnich miesiącach stało się jasne, że jego wzrost był napędzany przez coraz bardziej luźne praktyki kredytowe. W ubiegłym roku, nawet gdy liczba niewypłacalności wzrosła, firma powoli zdawała sobie sprawę, że musi zmienić praktyki biznesowe i bardziej konserwatywnie udzielać pożyczek.

W sierpniu, gdy rynki finansowe zastygły w obawie, że problemy z kredytami hipotecznymi subprime rozprzestrzeniają się na inne części gospodarki, Countrywide był zmuszony wycofać całą swoją linię kredytową w wysokości 11,5 miliarda dolarów.

Akcjonariusze Countrywide otrzymają 0,1822 akcji Bank of America w zamian za każdą akcję Countrywide. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale i będzie neutralna dla zysku Bank of America na akcję w 2008 r. Oraz zwiększy zysk na akcję w 2009 r., Z wyłączeniem kosztów wykupu i restrukturyzacji.

Andrew Ross Sorkin wniósł raport.

Inwestycje w niespokojne firmy finansowe okazały się zdradliwe. Strona 14

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy