10 powodów, dla których warto kupować Berkshire Hathaway i nigdy nie sprzedawać

17 lutego 2021
Category: Tego Samego

Warren Buffett nie jest jedynym powodem, dla którego warto zainwestować w wartego pół biliona dolarów giganta.

Berkshire Hathaway (NYSE: BRK-A) (NYSE: BRK-B) bardzo się rozwinęło, odkąd Warren Buffett przejął kontrolę nad firmą ponad 50 lat temu. To, co zaczęło się jako borykający się z trudnościami producent tekstyliów, przekształciło się w konglomerat ubezpieczeniowy z ponad 60 spółkami zależnymi i szeroko stosowanym portfelem akcji o wartości ponad 200 miliardów dolarów.

Jednak ponieważ Buffett ma skończyć 89 lat w 2019 r., Inwestorzy powinni zdać sobie sprawę, że Wyrocznia Omaha nie będzie wzywać strzałów na zawsze. Na szczęście nie jest jedynym dobrym powodem, aby inwestować w Berkshire Hathaway na dłuższą metę. Mając to na uwadze, oto 10 powodów, dla których posiadam Berkshire w moim osobistym portfelu akcji i dlaczego uważam, że wszyscy amerykańscy inwestorzy powinni rozważyć dodanie go do swojego.

Źródło obrazu: The Motley Fool.

1. Zbiór biznesów „na zawsze

Jeśli szukasz akcji, które można utrzymać na zawsze, musisz upewnić się, że podstawowy biznes będzie nadal istniał za 25, 50, a nawet 100 lat. Na przykład biznes bankowy będzie istniał zawsze, ponieważ ludzie zawsze będą potrzebować bezpiecznego miejsca do przechowywania pieniędzy i pożyczek na potrzeby finansowe.

Berkshire jest jeszcze lepsze – zbiór biznesów w branżach od zawsze. Portfolio Berkshire jest wypełnione firmami ubezpieczeniowymi, firmami budowlanymi, sprzedawcami mebli i innymi firmami, które przetrwają próbę czasu. Nawet większość jej głównych akcji znajduje się w wiecznych biznesach – w rzeczywistości ponad 40% portfela akcji Berkshire stanowią banki.

2. Ten ogromny portfel akcji

Mówiąc o portfelu akcji, Berkshire to ogromna kolekcja 203 miliardów dolarów, którą zgromadziły jedne z najlepszych firm w okolicy. Największe pozycje giełdowe Berkshire to Apple Bank of America Wells Fargo American Express i Coca-Cola , żeby wymienić tylko kilka. Innymi słowy, inwestycja w Berkshire pozwala na zakup fragmentu doskonałego portfela z dziesiątkami akcji, z których większość została ręcznie wybrana przez samego Buffetta.

3. Ted i Todd

Ted Weschler i Todd Combs to dwaj porucznicy Buffetta. Obaj mężczyźni byli odpowiedzialni za coraz większą część kapitału Berkshire w ciągu ostatnich kilku lat i oczekuje się, że przejmie stery portfela inwestycyjnego Berkshire po tym, jak Buffett przestanie rządzić. A jeśli wczesne wyniki są jakimś wskaźnikiem, wyglądają na odpowiednich ludzi do pracy. W rzeczywistości Weschler był podobno za początkową inwestycją Berkshire w Apple w 2016 r. I pomimo niedawnego wycofania, od tego czasu akcje radziły sobie bardzo dobrze.

4. Świetni menedżerowie gotowi do przejęcia przywództwa

Chociaż Ted i Todd są gotowi ostatecznie przejąć portfel akcji, Berkshire ma również dwóch wielkich liderów gotowych przejąć kontrolę nad resztą operacji firmy. Wiceprezes Ajit Jain, który kieruje operacjami ubezpieczeniowymi Berkshire, i Greg Abel, który kieruje wszystkimi innymi firmami zależnymi, mają wybitne osiągnięcia w tworzeniu wartości dla akcjonariuszy. Chociaż nie wiemy, kto będzie następny na stanowisku dyrektora generalnego, każdy z nich powinien być w stanie utrzymać magię Berkshire przy życiu i dobrze w dającej się przewidzieć przyszłości.

5. Mnóstwo gotówki przez cały czas

Berkshire Hathaway przez cały czas ma pod ręką dużo gotówki. Buffett żąda minimum 20 miliardów dolarów, ale ostatnio było ich znacznie więcej (ponad 100 miliardów dolarów na koniec trzeciego kwartału). Pozwala to nie tylko na ciągłe poszukiwanie atrakcyjnych okazji inwestycyjnych, ale także zapewnia margines bezpieczeństwa w przypadku znacznego spadku zysków. W końcu firma z miliardami dolarów w banku i bez długów nie będzie miała problemów ze spłatą rachunków, bez względu na to, co zrobi gospodarka.

6. Firmy chcą być przejęte przez Berkshire

Z punktu widzenia przejęcia Berkshire ma kluczową przewagę nad swoimi konkurentami. Firma ma nie tylko ogromną siłę nabywczą i fantastyczną reputację, ale Berkshire ma tendencję do pozostawiania przejętych firm w spokoju, jeśli chodzi o zarządzanie i ogólną strukturę. To sprawia, że ​​Berkshire jest w wielu przypadkach bardziej pożądanym konkurentem niż inni potencjalni nabywcy i umożliwia Berkshire negocjowanie korzystniejszych transakcji.

7. Berkshire kwitnie w trudnych czasach

Żeby było jasne, nie twierdzę, że akcje Berkshire dobrze sobie radzą w trudnych warunkach rynkowych. Akcje Berkshire spadły podczas kryzysu finansowego i gdyby podobna panika uderzyła na rynki, spodziewałbym się tego samego.

Jednak Berkshire zwykle radzi sobie bardzo dobrze w takich czasach z biznesowego punktu widzenia. Większość jej spółek zależnych jest nie tylko dość odporna na recesję, ale także gotówka w kasie pozwala na przejmowanie spółek i akcji po ognistych cenach podczas paniki. W rzeczywistości ogromne inwestycje Bank of America w Berkshire powstały w następstwie kryzysu finansowego.

8. Wolny kapitał do zainwestowania

Zasadniczo Berkshire to firma ubezpieczeniowa. Oprócz GEICO, Berkshire posiada ogromną działalność reasekuracyjną.

Ogólny model biznesowy ubezpieczycieli niekoniecznie musi zarabiać mnóstwo pieniędzy na zbieraniu składek od klientów. Raczej pieniądze są zazwyczaj zarabiane poprzez inwestowanie składek od momentu ich wpłaty do momentu wypłaty za szkody. Większość ubezpieczycieli inwestuje w raczej nieciekawe rzeczy, takie jak skarbowe papiery wartościowe. Z drugiej strony Berkshire wykorzystuje swój „float ubezpieczeniowy, aby zgarniać całe spółki i inwestować w atrakcyjnie wycenione akcje zwykłe.

9. Warren Buffett uważa, że ​​akcje są teraz tanie

Polityka wykupu Berkshire została niedawno zmodyfikowana. Teraz firma może odkupić akcje w dowolnym momencie, gdy zarówno Buffett, jak i wiceprezes Charlie Munger ustalą, że handluje ze znaczną zniżką w stosunku do wartości księgowej. Cóż, w trzecim kwartale firma odkupiła akcje warte prawie 1 miliard dolarów po średniej cenie około 207 dolarów. Akcje nadal są notowane na tym poziomie, więc można uczciwie wywnioskować, że zarówno Buffett, jak i Munger uważają, że akcje są tanie przy obecnej cenie.

10. Sprawdzone, przełomowe na rynku podejście do inwestowania

Wreszcie Berkshire ma unikalny i sprawdzony w czasie model biznesowy, który pozwala mu budować swoją wewnętrzną wartość w czasie. Chociaż sam Buffett ostrzegał inwestorów, że wyniki następnych 50 lat nie dorównają ostatnim 50, nie ma powodu, aby sądzić, że Berkshire nie może w dłuższej perspektywie nadal przynosić zysków przewyższających rynek.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy