10 największych banków na świecie

10 największych banków na świecie
16 października 2020
Category: Bank Of America

Jakie są największe banki na świecie?

Sukces i bogactwo większości banków na świecie można przypisać kondycji ich gospodarki, a także innym czynnikom.

Nic dziwnego, że „wielka czwórka” jak zwykle zajmuje czołowe miejsca, ponieważ ich gospodarki z roku na rok nadal rosną, w związku z rozszerzającymi się rynkami handlowymi i rosnącym eksportem!

Jeśli tak naprawdę nie wiesz nic o bankowości i chcesz dowiedzieć się, jakie są największe banki na świecie, poniżej znajduje się lista 10 największych banków na świecie, uporządkowana i uszeregowana według ich aktywów ogółem.

10 największych banków na świecie

Lista wymienionych poniżej banków i danych liczbowych została opracowana z różnych źródeł internetowych, takich jak Wikipedia, Investopedia i Dough Roller.

Oto 10 największych banków na świecie:

10. Crédit Agricole Group

Aktywa ogółem: 2,13 biliona dolarów

Dziesiątym co do wielkości bankiem na świecie jest Crédit Agricole Group, bank należący do Francji i jedna z największych firm we Francji.

Jest to największa na świecie spółdzielcza instytucja finansowa, która w 1990 roku stała się międzynarodową grupą bankową oferującą pełen zakres usług.

Składał się z trzydziestu dziewięciu banków regionalnych Crédit Agricole i rozległej sieci banków lokalnych.

Jej główna siedziba znajduje się w Montrouge we Francji i obsługuje wielu klientów na całym świecie.

Bank kontroluje znaczną część francuskiego systemu bankowego i jest znany ze swoich historycznych powiązań z branżą rolniczą.

Według ostatnich danych Crédit Agricole ma przybliżony bieżący bilans aktywów w wysokości 2,13 biliona dolarów.

9. Bank of America (BAC)

Aktywa ogółem: 2,35 biliona dolarów

Bank of America jest drugą co do wielkości instytucją bankową w Ameryce z aktywami o wartości 2,35 biliona dolarów.

Obsługuje około 10,73% wszystkich depozytów w amerykańskich bankach i zajmuje się głównie bankowością komercyjną, zarządzaniem majątkiem i bankowością inwestycyjną.

Bank of America, założony w 1784 roku z siedzibą w Charlotte City w Karolinie Północnej, obsługuje obecnie klientów na całym świecie oraz w 5000 centrów finansowych.

Bank of America to także jedna z największych firm w Stanach Zjednoczonych, zatrudniająca ponad 208 000 osób. W 2008 roku przejął Merrill Lynch, dzięki czemu stał się największym na świecie zarządcą majątku.

Bank of America ma przybliżony bieżący bilans aktywów ogółem, według ostatnich danych, na poziomie 2,35 biliona dolarów.

8. BNP Parabis

Aktywa ogółem: 2,33 biliona dolarów

Następna na liście jest BNP Parabis, francuska międzynarodowa grupa bankowa.

Obecnie jest ósmym co do wielkości bankiem na świecie pod względem łącznej liczby aktywów i działa w siedemdziesięciu siedmiu krajach.

Bank powstał w wyniku fuzji w 2000 r. Banque Nationale de Paris (BNP) i Paribas.

Jego początki sięgają 1848 roku, kiedy uważa się, że bank został założony.

BNP Parabis z siedzibą w Paryżu we Francji zatrudnia ponad 190 000 osób, a większość swoich rocznych przychodów otrzymuje z codziennych rachunków klientów.

7. HSBC Holdings PLC

Aktywa ogółem: 2,55 biliona dolarów

HSCB Holdings PLC to brytyjski międzynarodowy bank inwestycyjny i spółka holdingów finansowych.

Do 2018 roku był uznawany za siódmy co do wielkości bank na świecie i największy w Europie.

Bank ma ponad tysiąc lokalizacji i osiemdziesiąt biur w Wielkiej Brytanii oraz czterysta sześćdziesiąt w całych Stanach Zjednoczonych.

Obsługując ponad cztery miliony klientów na całym świecie, HSBC oferuje swoim klientom bankowość prywatną, finanse korporacyjne oraz bankowość detaliczną i komercyjną.

Jej siedziba główna znajduje się w Londynie w Anglii i obecnie zatrudnia ponad 235 000 osób.

HSBC można znaleźć w około sześćdziesięciu pięciu krajach na całym świecie i jest notowany zarówno na londyńskiej giełdzie, jak i na giełdzie w Hongkongu.

6. JPMorgan Chase & Co

Aktywa ogółem: 2,62 biliona dolarów

Holding usług finansowych i międzynarodowy bank inwestycyjny, JPMorgan Chase & Co jest największym bankiem w Ameryce i szóstym co do wielkości na świecie.

Dostarczając produkty swoim klientom w ponad 100 krajach, bank zajmuje się zarządzaniem aktywami, usługami inwestycyjnymi, zarządzaniem majątkiem i papierami wartościowymi.

JPMorgan Chase & Co powstało w wyniku połączenia kilku dużych banków w 2000 roku i jest obecnie jedną z najdroższych firm na świecie.

Z siedzibą na Manhattanie w Nowym Jorku, JPMorgan Chase & Co jest obecnie również jedną z największych firm inwestycyjnych na świecie.

Dla celów detalicznych i kart kredytowych bank działa pod nazwą „Chase”.

5. Mitsubishi UFJ Financial Group

Aktywa ogółem: 2,81 biliona dolarów

Piąte miejsce na naszej liście największych banków na świecie zajmuje Mitsubishi UFJ Financial Group.

Będąc piątym co do wielkości bankiem na świecie, ma łączne aktywa w wysokości 2,81 biliona dolarów i jest największym bankiem w Japonii posiadającym grupę finansową.

Jest jedną z głównych firm Mitsubishi Corporation i oferuje swoim klientom różnorodne usługi, w tym bankowość komercyjną, zarządzanie aktywami, bankowość powierniczą i finanse międzynarodowe.

Bank powstał w 2005 roku w wyniku połączenia dwóch największych japońskich banków, Mitsubishi Tokyo Financial Group i UFJ holding.

Obecnie ma siedzibę w Osace i zatrudnia ponad 106 000 osób.

4. Bank of China

Aktywa ogółem: 3 biliony dolarów

Kolejnym bankiem azjatyckim na naszej liście i pierwszym z „wielkiej czwórki” jest Bank of China.

Jest to jeden z czterech największych państwowych banków komercyjnych w Chinach, założony w 1912 r. Przez rząd republikański, a obecnie uważany za najstarszy bank w Chinach kontynentalnych.

Jej główna siedziba znajduje się w Bejing w Chinach i zatrudnia około 310 000 osób, a biura znajdują się w ponad dwudziestu krajach.

Bank oferuje bankowość inwestycyjną, usługi ubezpieczeniowe i inwestycyjne, kredyty osobiste, karty kredytowe, kredyty hipoteczne oraz zarządzanie aktywami i pasywami.

Około 70% firmy należy do rządu chińskiego, a jej aktywa wynoszą nieco ponad 3 biliony dolarów.

3. Chiński Bank Rolny

Aktywa ogółem: 3,2 biliona dolarów

Kolejny z „Wielkiej Czwórki” banków w Chinach, AgBank, jak jest również nazywany, jest trzecim co do wielkości bankiem na świecie i jedną z dziesięciu największych firm na świecie.

Założony w 1951 roku Agbank posiada oddziały w Seulu, Tokio, Singapurze, Sydney, Nowym Jorku, Londynie i wielu innych w największych miastach świata.

Z siedzibą w Pekinie, zatrudnia ponad 444 000 osób i jest w całości własnością państwa.

Ma 320 milionów klientów detalicznych i 2,7 miliona klientów korporacyjnych na całym świecie; które są obsługiwane w jednym z 24 000 oddziałów.

W 2010 r. AgBank wszedł na giełdę, osiągając w tamtym czasie największą na świecie pierwszą ofertę publiczną, którą od tamtej pory pobił Alibaba.

Szacunkowe aktywa banku, według najnowszych danych, kształtują się na poziomie 3,2 biliona dolarów.

2. China Construction Bank Corporation

Aktywa ogółem: 3,3 biliona dolarów

Drugim co do wielkości bankiem na świecie jest China Construction Bank Corporation.

Trzecia z „Wielkiej Czwórki” na naszej liście, CCB, ponieważ często jest również skracana; ma około 13 629 oddziałów krajowych i zagraniczne we Frankfurcie, Barcelonie, Luksemburgu, Hongkongu, Nowym Jorku, Seulu i kilku innych dużych miastach.

Siedziba główna znajduje się w dzielnicy Xicheng w Pekinie; CCB zatrudnia ponad 333 000 osób i oferuje zarówno bankowość korporacyjną, jak i osobistą.

Przykładami tego, co oferują one po stronie osobistej, są karty kredytowe, pożyczki osobiste, depozyty i zarządzanie majątkiem.

Natomiast strona komercyjna oferuje, kredyt, firmową bankowość elektroniczną, pożyczki, pożyczki komercyjne i linie kredytowe.

Według najnowszych danych łączne aktywa CCB wynoszą około 3,3 bln USD.

1. Chiński Bank Przemysłowy i Komercyjny

Aktywa ogółem: 4,2 biliona dolarów

Największym bankiem na świecie jest Industrial & Commerical Bank of China, który jest również największym bankiem w Chinach i największym z „Wielkiej Czwórki” Chin.

Według łącznej liczby aktywów, klientów, pracowników, kredytów i depozytów; ICBC, jak jest często nazywany, całkowicie dominuje nad resztą największych banków na świecie.

Bank państwowy został założony w 1984 r. Jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i dzięki dużej liczbie aktywów stał się największą spółką publiczną na świecie.

Jej siedziba główna znajduje się w Pekinie w Chinach i zatrudnia aż 460 000 osób w oddziałach w Azji, Europie, Ameryce i Oceanii.

Ta w 70% należąca do rządu firma zajęła pierwsze miejsce w rankingu „The Bankers Top 1000 World Banków ” oraz pierwsze miejsce w rankingu Forbes Global 2000 największych firm publicznych na świecie.

Według najnowszych danych łączne aktywa ICB szacuje się na około 4,2 biliona dolarów.

streszczenie

Mamy nadzieję, że spodobała Ci się nasza lista 10 największych banków na świecie.

Co myślisz? Czy większe banki są koniecznie lepsze niż mniejsze?

To ciekawe pytanie, na które dla każdego odpowiedź będzie inna, jednak generalnie im większy bank, tym większe jego możliwości i oferta.

Nie dotyczy to wszystkich banków z naszej listy, ale generalnie większość z nich oferuje coś dla każdego i może pomóc Ci we wszystkich Twoich osobistych i komercyjnych interesach finansowych.

Oto krótkie podsumowanie 10 największych banków na świecie:

  1. Chiński Bank Przemysłowo-Handlowy
  2. China Construction Bank Corporation
  3. Chiński Bank Rolny
  4. bank Chin
  5. Mitsubishi UFJ Financial Group
  6. JPMorgan Chase & Co
  7. HSBC Holdings PLC
  8. BNP Parabis
  9. Bank of America (BAC)
  10. Crédit Agricole Group

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy